Sanal influencerların teknoloji kabul modeli çerçevesinde incelenmesi
An examination of virtual influencers within the framework of the technology acceptance model
  1. Tez No: 1009834
  2. Yazar: MEHMET KEREM HANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET BORA SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital pazarlamanın yeni aktörleri olan sanal influencerların tüketiciler tarafından kabulünü inceleyen bu çalışma, Teknoloji Kabul Modeli (TKM) temel alınarak hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında 404 sosyal medya kullanıcısından elde edilen veriler anket yöntemiyle toplanmış ve analiz edilmiştir. Demografik bulgular, katılımcıların önemli bir bölümünün sanal influencerları takip ettiğini ve bu karakterlerin satın alma isteği oluşturmada etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca yaş ve cinsiyet değişkenlerinin sanal influencerlara yönelik bazı değerlendirmelerde anlamlı farklılıklar yarattığı, gelir düzeyine bağlı farklılaşmanın ise sınırlı kaldığı ve yalnızca algılanan fayda boyutunda ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, sanal influencerların kabul sürecini açıklamak amacıyla algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, güven ve öznel norm değişkenlerini içeren bir yapısal eşitlik modeli test edilmiştir. Elde edilen bulgular, sanal influencerlara yönelik tutumun oluşumunda algılanan kullanım kolaylığı ve öznel normun belirleyici rol oynadığını ortaya koymaktadır. Buna karşılık algılanan fayda ve güven değişkenlerinin tutum üzerinde anlamlı bir etki göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca sanal influencerlara yönelik olumlu tutumun, bu karakterleri takip etme niyetini güçlü biçimde etkilediği saptanmıştır. Bu sonuçlar, sanal influencer kabulünün bireysel fayda değerlendirmelerinden ziyade, kullanım deneyimi ve sosyal çevrenin yönlendirici etkisiyle şekillendiğine işaret etmektedir. Genel olarak araştırma bulguları, sanal influencerların yalnızca bir eğlence unsuru olarak değil, markalar açısından stratejik bir pazarlama aracı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines consumer acceptance of virtual ınfluencers—the new players in digital marketing—was prepared based on the Technology Acceptance Model (TAM). Data from 404 social media users was collected and analyzed using a survey method. Demographic findings show that a significant proportion of participants follow virtual ınfluencers and that these characters are effective in creating purchase intent. It was also found that age and gender variables create significant differences in some evaluations regarding virtual ınfluencers, whereas income-related differentiation remains limited and is observed only in the perceived usefulness dimension. In the second stage of the research, a structural equation model including perceived usefulness, perceived ease of use, trust, and subjective norm variables was tested to explain the acceptance process of virtual ınfluencers. The findings reveal that perceived ease of use and subjective norm play a decisive role in the formation of attitudes towards virtual ınfluencers. In contrast, it was determined that the perceived usefulness and trust variables did not have a significant effect on attitude. Furthermore, it was found that a positive attitude toward virtual ınfluencers strongly influenced the intention to follow these characters. These results indicate that the acceptance of virtual ınfluencers is shaped by the guiding influence of the usage experience and social environment rather than individual benefit assessments. Overall, the research findings reveal that virtual ınfluencers should be considered not only as an entertainment element but also as a strategic marketing tool for brands.