KOSGEB girişimci destek programının Ankara ilindeki girişimcilerin yatırım kararlarına etkisi
The impact of the KOSGEB entrepreneurship support program on the investment decisions of entrepreneurs in Ankara
- Tez No: 1009848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, KOSGEB Girişimci Destek Programının Ankara ilindeki girişimcilerin yatırım kararları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu kapsamda, son üç yıl (2023-2024-2025) içerisinde işletmesini kurmuş girişimciler ile ilerleyen dönemlerde girişimci olmayı planlayan bireylerin KOSGEB tarafından sunulan girişimcilik desteklerine ilişkin algıları değerlendirilmiş, söz konusu destek programlarının bilinirlik düzeyi analiz edilmiş ve sağlanan destek miktarlarının girişimcilerin yatırım karar süreçlerine yansıması incelenmiştir Araştırma betimleyici araştırma deseninde tasarlanmış ve nicel yöntem benimsenmiştir. Veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmış; veriler 2025 yılı güz döneminde Ankara ilinde faaliyet gösteren girişimciler ve girişimci adaylarından çevrim içi yöntemlerle toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen toplam 260 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcıların 74'ü KOSGEB desteklerinden faydalanan işletme sahiplerinden, 186'sı ise desteklerden faydalanmayan girişimci adayları veya işletme sahiplerinden oluşmaktadır. Elde edilen veriler istatistiksel analizler aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında öncelikle frekans ve yüzde dağılımları ile katılımcıların demografik özellikleri ortaya konulmuş, KOSGEB Girişimci Destek Programına ilişkin bilgi düzeyi ve destekten yararlanma durumu ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare bağımsızlık testi ile analiz edilmiştir. Programdan yararlanmayan katılımcıların başvurmama nedenleri çoklu yanıt analizi ile değerlendirilmiştir. Ölçeğin geçerliliği keşfedici faktör analizi ile test edilmiş, güvenirliği Cronbach Alpha katsayısı ile incelenmiş ve faktörlere ilişkin ortalama ile standart sapma değerleri tanımlayıcı istatistikler aracılığıyla hesaplanmıştır. Demografik değişkenlere göre faktör ortalamalarının karşılaştırılmasında iki gruplu değişkenler için Bağımsız Örneklemler T testi, ikiden fazla gruba sahip değişkenler için Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmış, varyansların homojenliği Levene testi ile değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlara bağlı olarak homojenliğin sağlandığı durumlarda Tukey HSD, sağlanmadığı durumlarda ise Dunnett T3 testleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları; KOSGEB Girişimci Destek Programına ilişkin bilgi düzeyinin özellikle eğitim durumu, şirketleşme durumu, şirket kurma süreci ve sektör değişkenlerine göre anlamlı biçimde farklılaştığını, yaş değişkenine göre ise sınırlı düzeyde bir farklılaşma gösterdiğini ortaya koymuştur. Programdan yararlanma durumunun ise yaş, eğitim düzeyi ve sektör değişkenlerine bağlı olarak değiştiği, özellikle ileri yaş gruplarında ve üretim sektöründe desteklerden faydalanma oranının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Faktör analizi sonuçlarına göre, başvuru sürecine ilişkin risk ve yük algısının cinsiyete göre anlamlı biçimde farklılaştığı, buna karşılık bilgiye erişim ve süreç şeffaflığı ile desteklerin yeterliliğine ilişkin algıların cinsiyete göre benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, katılımcıların desteklerin yeterliliğine yönelik algılarının diğer boyutlara kıyasla daha olumsuz olduğu, eğitim düzeyi arttıkça başvuru sürecine ilişkin risk algısının azaldığı ve bilgiye erişim ile süreç şeffaflığı algısının belirli yaş gruplarında daha olumlu değerlendirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, KOSGEB Girişimci Destek Programının Ankara ilinde girişimcilerin yatırım kararlarını doğrudan ve dolaylı biçimde etkilediği; özellikle süreç kalitesinin olumlu algılandığı, ancak destek miktarı ve kapsamının geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Araştırma bulgularının, girişimcilik politikalarının geliştirilmesine ve KOSGEB desteklerinin etkinliğinin artırılmasına yönelik kanıta dayalı katkılar sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of the KOSGEB Entrepreneurship Support Program on the investment decisions of entrepreneurs in Ankara. Within this scope, the perceptions of entrepreneurs who established their businesses within the last three years (2023–2024–2025) and individuals planning to become entrepreneurs in the future regarding the entrepreneurship supports provided by KOSGEB were evaluated, the level of awareness of these support programs was analyzed, and the reflection of the support amounts provided by KOSGEB on the investment decision-making processes of entrepreneurs was examined. The research was designed using a descriptive research model and a quantitative method was adopted. The survey technique was used as the data collection tool, and the data were collected through online methods during the fall semester of 2025 from entrepreneurs and entrepreneur candidates operating in Ankara. The sample of the study consisted of a total of 260 participants selected through convenience sampling. Of the participants, 74 were business owners who benefited from KOSGEB supports, while 186 consisted of entrepreneur candidates or business owners who did not benefit from these supports. The obtained data were analyzed through statistical analyses. Within the scope of the study, frequency and percentage distributions were first used to present the demographic characteristics of the participants. The relationships between the level of knowledge about the KOSGEB Entrepreneurship Support Program, the status of benefiting from supports, and demographic variables were analyzed using the Chi-square independence test. The reasons for not applying among participants who did not benefit from the program were evaluated through multiple response analysis. The validity of the scale was tested using exploratory factor analysis, and its reliability was examined using the Cronbach Alpha coefficient, while the mean and standard deviation values related to the factors were calculated through descriptive statistics. In comparing factor means according to demographic variables, the Independent Samples T-test was used for variables with two groups, and One-Way ANOVA was applied for variables with more than two groups. The homogeneity of variances was assessed using the Levene test, and depending on the results, Tukey HSD was used when homogeneity was satisfied, and Dunnett T3 multiple comparison tests were used when it was not. The findings of the study revealed that the level of knowledge regarding the KOSGEB Entrepreneurship Support Program differed significantly according to education level, company status, business establishment process, and sector variables, while it showed a limited level of variation according to age. The status of benefiting from the program varied depending on age, education level, and sector, with higher rates of utilization observed particularly among older age groups and those operating in the manufacturing sector. According to the results of factor analysis, it was determined that the perception of risk and burden related to the application process differed significantly by gender, whereas perceptions of access to information, process transparency, and adequacy of supports showed similarity across genders. Additionally, it was concluded that participants had more negative perceptions regarding the adequacy of supports compared to other dimensions, that the perception of risk related to the application process decreased as the level of education increased, and that perceptions of access to information and process transparency were evaluated more positively in certain age groups. As a result, it was observed that the KOSGEB Entrepreneurship Support Program directly and indirectly affects the investment decisions of entrepreneurs in Ankara; while the quality of the process is perceived positively, there is a need to improve the amount and scope of the supports. It is expected that the findings of the study will provide evidence-based contributions to the development of entrepreneurship policies and to increasing the effectiveness of KOSGEB supports.