Sinematografik evrende virtual production teknolojisinin Prens dizisi üzerine bir inceleme
Virtual production technology in the cinematographic universe an analysis of the series Prens
- Tez No: 1009868
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma evrensel bir teknoloji yöntemi olan ve hızla gelişen Virtual Production (Sanal Prodüksiyon) yönteminin Türkiye'deki uygulamasını incelemek için yapılmıştır. Araştırmada VP'nin sanatsal ve teknik yapısı, prodüksiyon aşaması, sinema ve dizi endüstrisinin sinematografik temelindeki dönüşüm ile bütünü kapsayan bir çerçevede incelenmiştir. Türkiye'de VP kullanımının öncüsü olan Prens dizisi araştırmanın temelini oluşturan inceleme alanıdır. Yapım aşamasında kullanılan gerçek zamanlı render motorları, sanal mekan tasarımı, led volume, kamera takip sistemleri buna ek olarak sahne tasarımının anlatım dilini güçlendiren fiziksel dekor ve kostüm tasarımlarına da detaylı şekilde bakılarak analizleri yapılmıştır. Böylece VP teknolojisinin dizi endüstrisine kattığı hibrit üretim sistemiyle gelen yenilik ve kolaylıklar ortaya konmuştur. Çalışmada nitel yöntem kullanılmıştır; içerik analizi, literatür döküm incelemesi, sahne incelemeleriyle veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler VP yönteminin zaman ve maliyet tasarrufu sağladığı, çeşitli mekan tasarım imkanı sunduğu, gerçekçi görsel üretimi eş zamanlı sağlayarak oyuncu performansına olumlu yönde etkisi olduğu, çevresel karbon ayak izini azallttığı, gelecek vadeden evrensel bir teknoloji olduğu verilerine ulaşılmaktadır. Buna ek olarak Türkiye'de VP yönteminin bütçe, teknik alt yapı alanında uzman kalifiye eleman eksikliği gibi sınırlı bir durumda olduğu belirlenmiştir. Bu sınırlı üretim alanına sahip olsa da Prens dizi yapımıyla bu sınırlılığın aşılabileceği ve teknolojik uygulamanın Türk yapımlarında kullanım potansiyelinin oldukça yüksek olduğu verisine ulaşılmıştır. Araştırma VP sisteminin sinematografik evreni teknik ve sanatsal açıdan baştan aşağı şekillendiren yeni bir yöntem olduğunu göstermektedir. Bu yöntemin sinema ve dizi endütrisinde kullanımıyla birlikte olması mümkün olmayan yaratıcı sahne tasarımlarıyla gerçekçi bir anlatım dili olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Bu yüzden teknolojinin sinematik anlatıya katkısı açısından önemli bir değere sahip olduğu kanısına varılmıştır. Zaman, maliyet, yaratıcı mekan tasarımları, esnek çalışma alanı, fiziksel iş yükünün azalması gibi konularda oldukça fayda sağlayan sistem olduğu saptanmıştır. Bu yöntem şeklinin sinematografiye kattığı anlatım dili Prens dizisi kapsamında elde edilen verilerle VP teknolojisinin Türk dizi sektöründe önemli bir gelişim, değişim ve dönüşüm potansiyeli sürecine girerek gelecek vaat eden bir teknoloji olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to examine the application of Virtual Production (VP), a rapidly developing and globally recognized technological method, within the context of Turkey. The research investigates VP's artistic and technical structure, production processes, and the transformation it brings to the cinematographic foundations of the film and television industries, offering a comprehensive framework for analysis. The series Prens, known as the pioneer of VP usage in Turkey, constitutes the primary case study of this research. The study analyzes real-time render engines, virtual environment design, LED volume technology, camera tracking systems, as well as physical set and costume designs that enhance the narrative language of scenes. Through these components, the hybrid production system introduced by VP and the innovations and conveniences it brings to the television industry are revealed. A qualitative research method was employed, and data were collected through content analysis, literature review, and scene examinations. The findings indicate that VP provides time and cost efficiency, offers diverse possibilities for spatial design, enables real-time production of realistic visuals that positively influence actor performance, reduces environmental carbon footprint, and represents a promising global technology. Additionally, the research identifies limitations in Turkey regarding VP, particularly in budget, technical infrastructure, and the availability of qualified experts. However, despite these constraints, the production of Prens demonstrates that such limitations can be overcome and that the potential for VP technology in Turkish productions is considerably high. The study concludes that the VP system is a new method that reshapes the cinematographic universe from both technical and artistic perspectives. With its use in film and television production, VP enables creative scene designs that would otherwise be impossible and contributes to a highly realistic narrative language. Therefore, it is considered a significant asset for cinematic storytelling. The findings also show that VP offers substantial benefits in terms of time, cost, creative spatial design, flexible working environments, and the reduction of physical workload. Based on the data obtained through the case of Prens, the narrative language that VP brings to cinematography reveals its strong potential to drive significant development, change, and transformation within the Turkish television industry, positioning it as a technology with substantial promise for the future. With the development of technology, many techniques that emerge with new technology are also used in series productions. In this study, the Turkish production“Prince”series, which has an important place in terms of new technologies, used the“Virtual Production”technique during the production phase. The Turkish production series is a first in the history of Turkish series in this field. How the“Virtual Production”technique is applied through the Prince series, the technique is investigated as it is a current technique and this field is tried to be brought into the literature. First, a literature review is made on the technical development of the cinematographic universe. After the literature review, the historical adventure and technical use of the“Virtual Production”technique are discussed in detail. Later in the study, the“Virtual Production”technique is explained with the example of the“Prince”series, which is on air for 2 seasons and 16 episodes.