3-6 yaş aralığında çocuğu olan sağlık çalışanı annelerin problemli davranışlara yaklaşımlarının incelenmesi
An examination of the approaches of healthcare worker mothers with children aged 3-6 toward problem behaviors
  1. Tez No: 1009870
  2. Yazar: MEHMET ALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Mardin ilindeki sağlık kuruluşlarında görev yapan 300 sağlık çalışanı annenin 3-6 yaş aralığındaki çocuklarının problem davranışlarına yönelik yaklaşımlarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış, kolayda örnekleme tekniğiyle seçilen katılımcılardan veriler“Tanımlayıcı Bilgi Formu”ve Mine Ayanoğlu (2022) tarafından geliştirilen“Problemli Davranışlara Yaklaşım Ölçeği”aracılığıyla toplanmış ve SPSS 25 programında analiz edilmiştir. Bulgular, annelerin destekleyici yaklaşım puanlarının (X̄=3,47) denetleyici yaklaşım puanlarından (X̄=2,13) anlamlı biçimde yüksek olduğunu göstermektedir. Yaş, eğitim, medeni durum, çocuk sayısı, meslek ve çalışma süresi gibi değişkenlere göre anlamlı fark bulunmamış; yalnızca yaş ile denetleyici yaklaşım arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır (r=0,121; p=0,036). Sonuç olarak, sağlık çalışanı annelerin çocuklarına karşı genellikle anlayışlı ve destekleyici tutumlar sergiledikleri belirlenmiştir. Bununla birlikte iş yükü ve çalışma koşullarının annelik deneyimini zorlaştırabileceği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the approaches of 300 healthcare worker mothers employed in health institutions in Mardin toward the problem behaviors of their children aged 3-6 years. A quantitative research design was adopted, and data were collected from participants selected through convenience sampling using the“Descriptive Information Form”and the“Problematic Behaviors Approach Scale”developed by Mine Ayanoğlu (2022). The data were analyzed with the SPSS 25 statistical package program. Findings revealed that mothers' scores on the supportive approach subscale (X̄=3,47) were significantly higher than those on the supervisory approach subscale (X̄=2,13). No significant differences were found across variables such as age, education, marital status, number of children, profession, and years of employment. Only a low-level positive correlation was identified between age and the supervisory approach (r=0,121; p=0,036). In conclusion, healthcare worker mothers were generally found to adopt understanding and supportive attitudes toward their children. However, workload and working conditions may complicate the motherhood experience.