Ebeveynlerin çocuklarına besin seçerken etiket okuma alışkanlıkları ve besin seçimini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Label reading habits of parents while choosing food for their child and determining the factors affecting the food selection
  1. Tez No: 721805
  2. Yazar: CEREN BULAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖZÇELİK ERSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveynlerin çocuklarına besin seçerken etiket okuma alışkanlıklarını, besin seçimine etki eden faktörleri ve beslenme bilgi düzeylerini saptamaktır. Araştırma kesitsel tipte olup, online anket yöntemi ile yürütülmüştür. Hazırlanan anket formu toplam 6 ana bölümden oluşmaktadır. Ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri, beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları, çocuklarının kilo ve iştah durumuna dair görüşleri, satın aldıkları besinler üzerindeki etiket bilgilerini okuma durumları, besin seçimini etkileyen faktörler ve beslenme bilgi düzeyinin belirlenmesi amacıyla oluşturulan anket internet üzerinden uygulanmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında gönüllü 286 ebeveyn dahil edilmiştir. Bulgulara göre; çalışmaya katılan ebeveynlerin %96,2'si alışveriş yaparken satın aldıkları besinler üzerindeki etiketlere dikkat etmektedirler. Ebeveynlerin %97,9'u ambalajlı ürünlerde etiket bilgisi bulunması gerektiğini belirtmişlerdir. Ebeveynler etiketlerin besinlerin sağlıklı olup olmadığına dair“kısmen”yeterli bilgi sağladığını düşünmektedir. Etiketlerin yeterli bilgi sağlamama nedenini ise annelerin çoğunluğu“zararlı yönlerden bahsetmemesinden”, babalar ise“anlaşılır olmamasından”kaynaklandığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
LABEL READING HABITS OF PARENTS WHILE CHOOSING FOOD FOR THEIR CHILD AND DETERMINING THE FACTORS AFFECTING THE FOOD SELECTION The aim of this study is to determine the label reading habits of parents when choosing food for their children, the factors affecting food selection and their nutritional knowledge levels. The research is of cross-sectional type and was carried out with the online survey method. The prepared questionnaire consists of 6 main sections.The questionnaire, which was created in order to determine the sociodemographic characteristics of the parents, their nutrition and physical activity habits, their views on the weight and appetite status of their children, their reading of the label information on the foods they buy, the factors affecting the food choice and the level of nutrition knowledge, was applied over the internet. 286 parents with children aged 18-65 were included. According to the findings; 96.2% of the parents participating in the study pay attention to the labels on the foods they buy while shopping. 97.9% of the parents stated that there should be label information on the packaged products. Parents think that the labels provide“partially”enough information about whether the food is healthy or not. The reason why the labels did not provide sufficient information was that the majority of the mothers did not mention the harmful aspects, and the fathers stated that they were not understood.