Kaotik liderlik algısının işten ayrılma niyeti ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi Kahramanmaraş Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşireler üzerinde bir araştırma
A study on the effects of perceived chaotic leadership on turnover intention and organizational commitment among nurses working at Kahramanmaraş Health Practice and Research Hospital
- Tez No: 1009871
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, hemşirelerde kaotik liderlik algısının işten ayrılma niyeti ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi incelenmiştir. Kahramanmaraş Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 305 hemşireden anket yoluyla veri toplanmış ve SPSS 27 ile analiz edilmiştir. Korelasyon analizi, kaotik liderlik düzeyi ile işten ayrılma niyeti arasında orta düzeyde negatif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir (r=-.528). Regresyon analizi, işten ayrılma niyetinin kaotik liderlik algısının güçlü bir negatif belirleyicisi olduğunu doğrulamıştır. (β=-.531). Öte yandan, kaotik liderlik ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca, yaş ve kıdem arttıkça duygusal bağlılığın arttığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, liderlerin belirsizlik yönetimi becerilerinin (kaotik liderlik) hemşirelerin işten ayrılma niyetini azaltmada önemli bir rol oynayabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between perceptions of chaotic leadership and intention to leave the job and organizational commitment among nurses. Data was collected via questionnaire from 305 nurses working at a hospital in Kahramanmaraş and analyzed using SPSS 27. Correlation analysis showed a moderately negative and significant relationship between the level of chaotic leadership and intention to leave the job (r=-.528). Regression analysis confirmed that intention to leave the job was a strong negative predictor of perception of chaotic leadership (β=-.531). On the other hand, no significant relationship was found between chaotic leadership and organizational commitment. Furthermore, it was found that emotional commitment increased with age and seniority. Based on these results, it was understood that leaders' uncertainty management skills (chaotic leadership) may play an important role in reducing nurses' intention to leave the job.