Paul Cézanne'ın resı̇mlerı̇nde yapının önemı̇
The importance of structure in Paul Cézanne's paintings
  1. Tez No: 1009874
  2. Yazar: SOHA SALEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Güzel Sanatlar, Art History, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Cézanne'ın temsil edici eserlerini takdir etmemize ve resim tarzının bu empresyonist ustasını daha derinlemesine incelememize yol açacaktır. Modern sanat alanında Cézanne'dan sonra ortaya çıkan hemen her ekol ondan etkilenmiştir. Bunun nedeni sadece yüzlerce yıl süren klasik sanata bir son vermesi değil, daha da önemlisi biçimlendirmenin nasıl işleneceği sorununa bir çözüm getirmiş olmasıdır. Kuşkusuz onun sanatı Avrupa sanat geleneklerinin gelişiminin bir sonucudur, ancak başarıları ve etkisi bölgelerin ve ulusların, toplumun ve sanatın, hatta zamanın ve mekânın ötesine geçerek insan uygarlığının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. O, modern sanatın öncüsü ve resim sanatı için yeni bir dünyanın kaşifidir.
Özet (Çeviri)
This thesis will lead to a deeper appreciation of Cézanne's work and a deeper study of this impressionist master of the painting style. Almost every school of modern art that emerged after he influenced Cézanne. This is not only because he ended hundreds of years of classical art but, more importantly, because he brought a solution to the problem of how to handle form. His art is undoubtedly the result of the development of European artistic traditions. Still, his achievements and influence transcend regions and nations, society and art, time and space, and have become an indispensable part of humanity. Cézanne is the pioneer of modern art and the explorer of a new world for painting.