Süt ikinci azı dişlerinin sınıf II kavitelerinde kullanılan farklı materyallerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of different restorative materials in class II cavities of primary second molar
  1. Tez No: 1009900
  2. Yazar: GUNEL MUSTAFAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, süt ikinci azı dişlerinin sınıf II kavitelerinde kullanılan KFGRK (EverX Posterior), kompomer (Dyract XP), yüksek viskoziteli cam iyonomer siman (Equia Forte HT ve Fuji IX) esaslı restoratif materyallerin 18 aylık klinik performanslarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, sistemik hastalığı bulunmayan ve yaşları 5–8 arasında değişen çocuklar dâhil edilmiştir. Split-mouth tasarım uygulanarak her hastada 4 farklı restoratif materyal kullanılmış ve toplam 212 restorasyon değerlendirmeye alınmıştır. Klinik değerlendirmeler 6., 12. ve 18. aylarda Modifiye USPHS kriterlerine göre; retansiyon, renk uyumu, kenar uyumu, kenar renklenmesi, sekonder çürük ve yüzey pürüzlülüğü başlıkları altında gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS 23.0 ve MedCalc 23.3.7 yazılımlarıyla analiz edilmiş, anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmanın 6. ay değerlendirmesinde tüm klinik kriterler açısından restoratif materyaller arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). 12. ayda kenar uyumu, kenar renklenmesi ve yüzey pürüzlülüğü kriterlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar belirlenmiştir (p<0,05). Yapılan post-hoc analizlerde bu farkların ağırlıklı olarak Fuji IX grubundan kaynaklandığı görülmüştür. 18. ayda retansiyon, kenar uyumu ve kenar renklenmesi kriterleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmış olup, en yüksek başarısızlık oranları Fuji IX grubunda izlenmiştir. Renk uyumu ve sekonder çürük kriterleri açısından tüm takip dönemlerinde gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir (p>0,05). Sonuç: Süt azı dişlerinin sınıf II kavitelerinde kullanılan restoratif materyallerin klinik performanslarının zamanla farklılık gösterdiği; kısa fiberle güçlendirilmiş kompozit rezin ve kompomer restorasyonların takip süresi boyunca daha başarılı bir klinik performans sergilediği, cam iyonomer esaslı restorasyonlarda ise zamanla klinik başarının azaldığı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to comparatively evaluate the 18-month clinical performance of short fiber-reinforced composite resin (SFRC; EverX Posterior), compomer (Dyract XP), and high-viscosity glass ionomer cement–based restorative materials (Equia Forte HT and Fuji IX) used in class II cavities of second primary molars. Materials and Methods: A total of 56 children aged between 5 and 8 years, with no systemic diseases, were included in the study. Using a split-mouth design, 4 different restorative materials were applied in each patient, and a total of 212 restorations were evaluated. Clinical assessments were performed at 6, 12, and 18 months according to modified USPHS criteria, including retention, color match, marginal adaptation, marginal discoloration, secondary caries, and surface roughness. Statistical analyses were conducted using SPSS version 23.0 and MedCalc version 23.3.7 software, and the level of significance was set at p<0.05. Results: At 6 months, no significant differences were observed among the restorative materials for any clinical criteria (p>0.05). At 12 months, significant differences were found in marginal adaptation, marginal discoloration, and surface roughness (p<0.05); post-hoc analyses indicated that these differences were mainly attributable to the Fuji IX group. At 18 months, significant differences were detected for retention, marginal adaptation, and marginal discoloration, with the highest failure rates observed in the Fuji IX group. No significant differences were found for color match or secondary caries throughout the follow-up period (p>0.05). Conclusion: The clinical performance of restorative materials used in class II cavities of primary molars was found to vary over time; short fiber-reinforced composite resin and compomer restorations demonstrated more favorable clinical performance throughout the follow-up period, whereas a gradual decrease in clinical success was observed in glass ionomer–based restorations.