Işıkla ve kimyasal olarak sertleşen cam iyonomer simanların yüzey sertliği ve pulpaya etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Investigation of surface hardness of light-cured and self-cured glass ionomer cements and their effect on pulpal tissue
- Tez No: 48668
- Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN GÜLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
107 ÖZET Bu çalışmanın amacı, geleneksel (Chelon - Fil) ve ışıkla sertleşen (Vİtre- mer) iki farklı cam iyonomer simana karşı oluşan pulpa yanıtını ve 1' i geleneksel (Chelon - Fil), 3' ü ışıkla sertleşen (Vitremer, Variglass, Fuji n LC) 4 cam iyono mer simanın yüzey sertliklerini araştırmaktır. iki bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, her grupta 8' er adet olacak şekilde hazırlanan örneklerin yüzey sertlikleri in vitro koşullarda araştırılmıştır. örneklerin yüzey sertliklerinin değerlendirilmesinde Vickers sertlik aleti kullanılmıştır. Chelon - Fil, Fuji n LC ve Vitremer örnekleri arasında istatistiksel bir farklılık bulunmamış ancak Variglass' in yüzey sertliğinin diğer 3 dolgu maddesi ne oranla ileri derecede anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise geleneksel (Chelon - Fil) ve ışıkla sert leşen (Vitremer) iki farklı cam iyonomer simana karşı oluşan pulpa yanıtı 4-6 yaşlanndaki 53 çocuğun süt dişlerinde incelenmiştir. 90 adet birinci süt azısına V. sınıf kaviteler hazırlanmış ve dişler 3 gözlem süresine ayrılmıştır. Test süreleri ISO standartlarına uygun şekilde 3-5 gün, 30 ± 3 gün ve 90 ± 10 gün olarak belirlenmiştir. 1. test materyali (Vitremer) ve 2. test materyali (Chelon - Fil) 30' ar dişe negatif kontrol materyali (Çinkooksit öjenol simanı) ve pozitif kontrol materyali (Silikat simanı) 15' er dişe uygulanmıştır. Gözlem süreleri sonunda dişler çekilmiş, histolojik yöntemlerle hazırlan mış ve ışık mikroskobunda incelenmiştir. 3-5 günlük test süresinde, 1 ve 2. test grupları ile negatif kontrol grubunda kavite hazırlanmasına bağlı az derecede histolojik değişimler gözlenmiş tir. Pozitif kontrol grubunu oluşturan silikat simanında ise bu gruplara oranla da ha ileri derecede histolojik değişimler saptanmıştır.108 30 ve 90 günlük test süresinde çinkooksit öjenol simanı için saptanan histolojik değişimlerim giderek geriye dönme eğiliminde olduğu gözlenmiştir. Pozitif kontrol materyali olan silikat grubunda ise 30 günden 90 güne doğru ilerleyen histolojik değişimler saptanmıştır. 1. ve 2. test gruplarında ise 90 günlük test süresi sonunda birbirine benzer histopatolojik değişimler gözlenmiştir. Her iki cam iyonomer simanın, çinkoksit öjenol simanına oranla daha fazla, silikat simanına oranla daha az histolojik değişimler gösterdiği saptanmıştır. Sonuç olarak Vitremer ve Chelon - Fil' in hafif dereceden orta dereceye kadar değişen pulpa reaksiyonlarına neden olduğu gözlenmiştir. Bu dolguma teryallerinin süt dişlerinin derin kavitelerinde koruyucu bir kaide materyali ile birlikte kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
109 SUMMURY The aim of this study was to investigate the pulpal response to a con ventional glass ionomer cement (Chelon - Fil) and a visible light - cured glass ionomer cement (Vitremer) also the surface hardness of a conventional glass ionomer cement (Chelon - Fil) and three light - cured glass ionomer cements (Variglass, Vitremer, Fuji n LC) was investigated. In the first part of this study, eight samples in each four groups were prepared and their surface hardness were examined in vitro. The Vickers test machine was used to evaluate the surface hardness of the samples. The results showed no statistically differences between Chelon - Fil, Fuji n LC and Vitremer. Variglass showed statistically higher surface hardness scores than the other groups. Surface hardness became higher in all glass iono mer materials with time. In the second part of this study, the pulpal response to a conventional (Chelon - Fil) and a light - cured glass ionomer (Vitremer) was investigated in primary teeth of 53 children, aged between 4-6 years. Class V cavities were prepared in 90 first primary molars and the teeth were divided into 3 observation groups. The test periods were assessed according to ISO standartisations; 3-5, 30 ± 3 and 90 ± 10 days respectively. First test material (Vitremer) was applied to 30 teeth, second test material (Chelon - Fil) was applied to 30 teeth negative control material (Zinc oxide - eugenol cement) was applied to 15 teeth and positive control material (Silicate cement) was applied to 15 teeth. After the observation periods the teeth were extracted and prepared histologically (HE), and examined under the light microscope. Slight histological changes were observed after 3-5 days in first, sec ond and negative control groups (Zinc oxide - eugenol cement), but in positive control group (Silicate cement) severe histological changes were found.110 In 30 and 90 days test periods, histological changes under Zinc oxide eugenol - cement tended to be reversible. Samples in positive control groups (Silicate cement) showed progressive histological differences from 30 days to 90 days. Similar histological changes were observed in the first and second groups after 90 days period. Histological changes observed in both two glass ionomers used in this part of the study were severe than Zinc oxide eugenol but slight than silicate cement. As a result Vitremer and Chelon - Fil showed pulpal responses from slight to moderate, so these materials should be used with a base material in deep cavities of primary teeth.