Pragmatic awareness and intercultural sensitivity of pre-service EFL teachers
İngilizce öğretmen adaylarının edimbilimsel farkındalığı ve kültürlerarası duyarlılığı
  1. Tez No: 1009905
  2. Yazar: İLAYDA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL DEREGÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İngilizcenin küresel bir lingua franca olarak işlev görmesiyle birlikte, yabancı dil eğitimi öğrenenlerin kültürlerarası iletişim yeterliğini geliştirmeye giderek daha fazla önem vermektedir. Bu yeterlik, büyük ölçüde edimbilimsel farkındalık ve kültürlerarası duyarlılığa dayanmaktadır. Öğretmenler bu becerilerin kazandırılmasında kilit bir role sahip olsa da öğretmen yetiştirme programlarında bu alanlar çoğu zaman yeterince ele alınmamaktadır. Bu nedenle, hizmet öncesi öğretmenlerin söz konusu yeterlik düzeyleri yeterince net değildir. Bu karma yöntemli çalışma, İnönü Üniversitesi ve Fırat Üniversitesinde öğrenim gören İngilizce öğretmen adaylarının edimbilimsel farkındalık ve kültürlerarası duyarlılık düzeylerini incelemeyi; cinsiyet, sınıf düzeyi ve yurt dışı deneyimi gibi demografik değişkenlere göre olası farklılıkları belirlemeyi ve bu iki yapı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Nicel veriler Uygunluk Değerlendirme Görevleri (AJT) ve Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği (ISS) aracılığıyla, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, katılımcıların genel olarak yüksek düzeyde kültürlerarası duyarlılık ve nispeten güçlü bir edimbilimsel farkındalık sergilediklerini ortaya koymuştur. Katılımcılar, edimbilimsel olarak uygun ifadeleri uygunsuz olanlara kıyasla daha kolay belirlemiş; kabalığı aşırı nezakete göre daha iyi fark etmişlerdir. Görüşmeler, zorlukların kültürel farklılıklar, nezaket ve resmiyet incelikleri, duyuşsal etmenler, sınırlı pratik yapma fırsatları ve dil yeterliğiyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Demografik değişkenler açısından cinsiyet genel olarak anlamlı bir fark yaratmazken, edimbilimsel farkındalık üçüncü sınıf öğrencileri lehine anlamlı biçimde farklılaşmıştır. Yurt dışı deneyimi kültürlerarası duyarlılığı artırmış; ancak edimbilimsel farkındalık üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir. Son olarak, edimbilimsel farkındalık ile kültürlerarası duyarlılık arasında zayıf fakat anlamlı bir pozitif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As English functions as a global lingua franca, foreign language education increasingly emphasizes the development of learners' intercultural communication competence, which relies heavily on pragmatic awareness and intercultural sensitivity. Teachers play a critical role in fostering these abilities; however, teacher education programs often give insufficient attention to these areas, leaving the competence levels of pre-service teachers underexplored. This mixed-method study investigates the pragmatic awareness and intercultural sensitivity of pre-service English language teachers enrolled at Inonu University and Firat University, examines differences based on demographic variables (gender, grade level, and overseas experience), and explores the relationship between the two constructs. Quantitative data were collected using Appropriateness Judgment Tasks (AJT) and the Intercultural Sensitivity Scale (ISS), while qualitative insights were obtained through semi-structured interviews. The findings indicate that participants generally display high intercultural sensitivity and relatively strong pragmatic awareness. Participants were more successful in identifying pragmatically appropriate expressions than inappropriate ones and showed greater sensitivity to rudeness than to over-politeness, suggesting difficulty with subtle pragmatic infelicities. Interview data revealed challenges related to cultural differences, politeness and formality nuances, affective factors, limited practice, lexical constraints, and overall proficiency. Demographic analyses showed no significant gender differences overall, except that males reported higher interaction confidence and enjoyment. Pragmatic awareness differed significantly by grade level, favoring third-year students. Overseas experience enhanced intercultural sensitivity but not pragmatic awareness. Finally, a weak yet significant positive correlation was found between pragmatic awareness and intercultural sensitivity, indicating partial but independent development of these constructs.