Nebe sûresi'nin Arap dili ve belâgatı yönünden tahlili
Analyzing of the surious of Naba in terms of the Arabic language and recognition
  1. Tez No: 1009907
  2. Yazar: SEFA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HIZIR YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Nebe sûresi'nin dilsel yapısını Arap dili ve belâgatı ekseninde inceleyerek anlam içeriğini anlaşılır bir şekilde ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu incelemede lügat sarf nahiv ve belâgat ilimlerine dayalı tahlilleri esas almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kelimelerin mücerred yapıları ve anlam türev ilişkileri irdelenmiş sarf ilminin temel başlıkları altında analiz edilmiştir. İkinci bölümünde âyetlerin i'rab incelemeri yapılmış cümlede yer alan kelimelerin dizinimi anlam üzerindeki etki ve katkısı nahvi konu başlıkları altında ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise sûredeki edebî unsur ve üslupların önce tespiti ve tasnifi yapılmıştır. Bu unsurların anlama etkisi ve yansımaları belâgatın me'ânî beyân ve bedî ilimleri çerçevesinde tahlil edilmiştir. Bu suretle çalışma Kur'an sûrelerinin dil merkezli incelenmesine Nebe Sûresi bağlamında yöntemsel bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to clearly reveal the semantic content of Surah an-Naba by examining its linguistic structure within the framework of Arabic language and rhetoric. The research is based on analyses grounded in the sciences of lexicology morphology syntax and rhetoric. In the first part of the study the primitive structures of words and their semantic derivative relationships are examined and analyzed under the main headings of the science of morphology. In the second part the grammatical analysis of the verses is conducted and the arrangement of words in sentences along with their impact and contribution to meaning is presented under the headings of syntax. In the third part the literary elements and styles in the Surah are first identified and classified. The effects and reflections of these elements on the meaning are analyzed within the scope of the rhetorical sciences of semantics figures of speech and rhetorical embellishments. Thus this study aims to provide a methodological contribution to the language-centered investigation of Quranic surahs in the context of Surah an-Naba.