Endüstriyel veri iletişim sistemleri ve bir profibus uygulaması
Data communication systems and a profibus application
- Tez No: 100992
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SALMAN KURTULAN, PROF.DR. AHMET KUZUCU, PROF.DR. ATİLLA BİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VERİ İLETİŞİM SİSTEMLERİ VE BİR PROFIBUS UYGULAMASI ÖZET Endüstriyel otomasyon sistemleri, kaliteli ve yüksek verimli üretimin en önemli bileşenidir. Günümüzde, bilginin hızlı ve doğru olarak aktarılması sayısal veri iletişim sistemleri ile olanaklıdır. Bu çalışmada, veri iletişim sistemleri genel olarak tanıtılarak endüstride yaygın olarak kullanılan bir veri yolu sistemi olan PROFIBUS incelenmiş ve uygulaması yapılmıştır. Birinci bölümde, veri iletişimi hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Veri iletişimini sağlamak için bir çok standart ve protokol vardır. İkinci bölümde, iletişim protokolleri tanıtılmış, Açık Sistem Arabağlaşım Modeli hakkında bilgi verilmiştir. Veri haberleşmesinde kullanılan kablo türleri, yerel alan ağlan ve saha veriyolu çeşitleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, PROFIBUS 'in temel özellikleri, Açık Sistem Arabağlaşım Modeli'ndeki yeri ve haberleşme paket yapısı incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde, bir örnek üzerinde veriyolu çevrim süresinin nasıl hesaplandığı gösterilmiştir. Son olarak, bir PROFIBUS uygulaması tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Dördüncü bölümde sunulan bu uygulamada, PROFIBUS üzerinden ana birim ve uydularının haberleşmesi ve hatalı çalışma durumlarında sistem davranışı gözlemlenmiştir. Donanım konfigürasyonu, STEP-7 paket programı kullanılarak yazılım olarak oluşturulmuş ve sistemin şekli uygulama bölümünde sunulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
DATA COMMUNICATION SYSTEMS AND A PROFIBUS APPLICATION ABSTRACT In industry automation systems, transmission of correct data via a reliable and fast system has a great importance. Achieving the reliable data from the field or sending data to the field is possible by data communication systems. In this study, data communication systems are defined generally and PROFIBUS which is a widely used fieldbus system in industry is explained and an application is formed. In the first chapter, a general information about data communication is given. There are a lot of kinds of standards and protocols for data communication. In the second chapter, communication protocols are defined and information is given about Open Systems Interconnection. Cable types which are used in data communication, local area networks and fieldbus types are explained. In this thesis PROFIBUS is studied in detail. In the third chapter, main characteristics of PROFIBUS, its relation with Open Systems Interconnection, communication packet, fail safe mode are explained. Also bus cycle time calculation was given in an example. In the last part, a PROFIBUS application is planned and practised. The hardware configuration is shown in a figure which is formed by using STEP-7 packet programme. As a result, communication between master and its slaves via PROFIBUS and the system behaviour during fail safe mode are observed.