Küresel vergi politikaları bağlamında vergi gelirleri-ekonomik büyüme ilişkisi: Seçili ülkeler için panel veri analizi
Tax revenues-economic growth relationship in the context of global tax policies: Panel data analysis for selected countries
- Tez No: 1009914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA MUĞAN ERTUĞRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, vergi yapısı ile ekonomik büyüme arasındaki dinamik ilişkinin, küreselleşme ve dijitalleşme ekseninde yeniden şekillenen uluslararası vergi mimarisi bağlamında analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, literatürdeki veri kısıtlarını aşmak üzere ICTD/UNU-WIDER Devlet Gelirleri Veri Seti (GRD) kullanılmış; 1990-2021 dönemini kapsayan ve farklı gelişmişlik düzeylerine sahip 92 ülkeyi içeren geniş panel veri seti, Sistem Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (Sistem GMM) ile tahmin edilmiştir. Ampirik analizler, vergi politikasının etkisinin küresel ölçekte homojen olmadığını, ülkelerin yapısal özelliklerine göre derin bir farklılaşma (heterojenite) gösterdiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgulara göre, doğrudan vergiler ekonomik büyümeyi baskılarken, dolaylı vergilerin büyüme üzerinde pozitif ve destekleyici bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde doğrudan vergi yükündeki artışın büyüme maliyeti, gelişmiş ülkelere kıyasla çok daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, Vergi Dostu ülkelerdeki bulgular standart iktisadi beklentilerden saparak, bu ekonomilerdeki sermaye hareketlerinin reel üretimden kopuk niteliğini doğrulamıştır. Çalışma, bu ampirik kanıtlar ışığında; OECD (BEPS, Pillar 1 & 2), AB (ATAD), ABD (GILTI) ve BM tarafından geliştirilen küresel vergi politikalarının, gelişmiş, gelişmekte olan ve vergi dostu ülkelerin büyüme dinamikleri üzerinde yaratacağı asimetrik etkileri kapsamlı bir şekilde değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the dynamic relationship between tax structure and economic growth within the context of the international tax architecture, which is being reshaped by the forces of globalization and digitalization. To overcome data limitations prevalent in the literature, the study utilizes the ICTD/UNU-WIDER Government Revenue Dataset (GRD). A comprehensive panel dataset covering 92 countries across various development levels for the period 1990–2021 is analyzed using the System Generalized Method of Moments (System GMM). Empirical findings reveal that the impact of tax policy is not homogeneous on a global scale; rather, it exhibits deep heterogeneity based on the structural characteristics of individual countries. The results indicate that while direct taxes tend to suppress economic growth, indirect taxes exert a positive and supportive influence. Notably, the growth cost associated with an increase in the direct tax burden was found to be significantly higher in developing countries compared to developed ones. Furthermore, findings regarding Tax-Friendly (Tax Haven) jurisdictions deviate from standard economic expectations, confirming that capital movements in these economies are largely decoupled from real production. In light of this empirical evidence, the study provides a comprehensive evaluation of the asymmetric effects that global tax policies—developed by the OECD (BEPS, Pillar 1 & 2), the EU (ATAD), the USA (GILTI), and the UN—will impose on the growth dynamics of developed, developing, and tax-friendly nations.