Kamera önü oyunculuğu ve tiyatro oyunculuk tekniklerinin karşılaştırılması: Bir oyunculuk perspektifi
A comparison of acting techniques for camera and theater: An actor's perspective
- Tez No: 1009915
- Danışmanlar: PROF. TUFAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, Stanislavski başta olmak üzere farklı oyunculuk tekniklerinden (Meyerhold, Çehov, Strasberg, Meisner, Adler, Moris) yola çıkarak kamera önü oyunculuğu ve tiyatro oyunculuğunun özelliklerini, benzer ve farklı yönlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kamera önü oyunculuğu ve tiyatro oyunculuğunda beden dili, ses kullanımı, duygu ifadesi, karakter analizi gibi temel oyunculuk becerileri yukarıda bahsedilen isimler doğrultusunda Umami, Sophie's Choice filmlerindeki sahneler üzerinden detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Bu tekniklerin her iki alandaki uygulanışı incelenecek, sahne enerjisiyle kamera önünde doğallığın nasıl birleştirilebileceği üzerine odaklanılacaktır. Tiyatro oyunculuğunun ifade biçimlerini analiz ederek, oyuncuların hem kameraya hem de canlı izleyiciye farklı tiyatro oyunlarında sahnelenmiş performansların ve kamera önünde gerçekleşmiş oyunculuk deneyimleri ele alınacaktır. Tezde ulaşılan örnekler ve yönergeler, oyunculara kamera önü oyunculuğu ve tiyatro oyunculuk tekniklerini bir araya getirerek her iki alandaki oyunculuk deneyimini paylaşmayı hedefler. Çalışma, kamera önü oyunculuğu ve tiyatro oyunculuğu alanında çalışmalar yapan uygulayıcı ve teorisyenlere elde edilen deneyimi sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the characteristics of on-camera and theatrical acting, examining their similarities and differences by drawing primarily from the work of Konstantin Stanislavski and other major acting practitioners, including Vsevolod Meyerhold, Michael Chekhov, Lee Strasberg, Sanford Meisner, Stella Adler, and Eric Morris. Core acting skills—such as body language, voice use, emotional expression, and character analysis—are examined in detail through selected scenes from Umami and Sophie's Choice, in light of these practitioners' methodologies. The study explores how these techniques are applied in both fields, with particular attention to how stage energy can be integrated with the naturalism required for on-camera performance. By analyzing expressive modes specific to theatrical acting, the research considers performances created for live audiences as well as acting realized in front of the camera across various theatrical productions and screen works. The examples and guidelines derived from this thesis aim to enable actors to synthesize on-camera and theatrical techniques, offering practical insights that enrich performance in both domains. Ultimately, the study seeks to contribute its findings and experiential knowledge to practitioners and theorists working in the fields of theatrical and on-camera acting.