Öğretmenlerin mesleki gelişim faaliyetlerine yönelik tutumları ile bireysel yenilikçilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' attitudes toward professional development activities and their individual innovativeness characteristics
  1. Tez No: 1009917
  2. Yazar: HASAN GAZİ KUMRUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin mesleki gelişim faaliyetlerine yönelik tutum düzeyleri ile bireysel yenilikçilik özellikleri incelenmiş; bu değişkenlerin cinsiyet, yaş, mesleki hizmet süresi ve okul kademesine göre farklılaşıp farklılaşmadığı, aralarındaki ilişki ve yordama düzeyi belirlenmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Veriler, 2024-2025 ve 2025-2026 eğitim-öğretim yıllarında Edirne'de Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 207 öğretmenden toplanmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen“Mesleki Gelişim Faaliyetlerine Yönelik Tutum Ölçeği”ile Kılıçer ve Odabaşı tarafından Türkçeye uyarlanan“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”kullanılmış; ayrıca tutum ölçeğinin geliştirilmesi sürecinde 300 kişilik farklı bir örneklem grubundan veri elde edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin mesleki gelişim faaliyetlerine yönelik tutumlarının genel olarak yüksek düzeyde, bireysel yenilikçilik özelliklerinin ise“sorgulayıcı”kategoride olduğunu göstermiştir. Tutum puanlarının cinsiyete göre kadınlar lehine, okul kademesine göre ise küçük düzeyde anlamlı biçimde farklılaştığı; yaş ve mesleki hizmet süresine göre ise anlamlı farklılaşmadığı belirlenmiştir. Bireysel yenilikçilik puanlarının yalnızca mesleki hizmet süresine göre anlamlı farklılaştığı, cinsiyet, yaş ve okul kademesine göre ise anlamlı farklılaşmadığı görülmüştür. Ayrıca iki değişken arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuş; bireysel yenilikçiliğin mesleki gelişim faaliyetlerine yönelik tutumu düşük düzeyde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined teachers' attitudes toward professional development activities and their individual innovativeness traits. It also investigated whether these variables differed by gender, age, years of professional service, and school level, as well as the relationship between them and the predictive power of individual innovativeness. The study was conducted using a correlational survey model. Data were collected from 207 teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education in Edirne during the 2024-2025 and 2025-2026 academic years. The Attitude Scale Toward Professional Development Activities, developed by the researcher, and the Individual Innovativeness Scale, adapted into Turkish by Kılıçer and Odabaşı, were used. In addition, data from a different sample of 300 participants were obtained during the scale development process. The findings showed that attitudes toward professional development activities were generally at a high level, while individual innovativeness was in the questioning category. Attitude scores differed significantly in favor of women and by school level, but not by age or years of service. Individual innovativeness scores differed significantly only by years of service. A low, positive, and significant relationship was found between the two variables, and individual innovativeness predicted attitudes toward professional development activities at a low level.