İlkokul düzeyinde yapay zekâ destekli e- twinning projelerinin kapsam belirleme araştırması
A scoping review of artificial intelligence-supported etwinning projects at the primary school level
  1. Tez No: 1009916
  2. Yazar: FATMA NUR KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İZGİ ONBAŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ, günümüzde eğitim alanında öğretim süreçlerinin planlanması, içeriklerin zenginleştirilmesi, bireyselleştirilmiş öğrenme ortamlarının oluşturulması ve dijital öğrenme deneyimlerinin geliştirilmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Bu gelişmeler, okul temelli ve proje odaklı öğrenme ortamlarında yapay zekâ uygulamalarının nasıl kullanıldığının incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Komisyonu tarafından resmî olarak yürütülen eTwinning portalında yer alan yapay zekâ destekli projeleri 2021–2025 yılları aralığında kapsam belirleme araştırması yapmaktır. Araştırma, ilkokul düzeyiyle ilişkili ve 7–14 yaş grubu ile örtüşen yaş aralıklarına sahip projelerle sınırlandırılmıştır. Çalışma kapsamına, Ulusal Kalite Etiketi ve/veya Avrupa Kalite Etiketi görünürlüğüne sahip projeler dâhil edilmiştir. Bu doğrultuda çalışma kapsamında toplam 105 eTwinning projesi incelenmiş olup söz konusu projeler araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde veriler, nitel araştırma yaklaşımı kapsamında doküman analizi yöntemiyle toplanmış ve çözümlenmiştir. Verilerin analizinde, önceden belirlenen temalar doğrultusunda yönlendirilmiş betimsel analiz yaklaşımı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular betimsel analiz tekniği ile sunulmuştur. Proje seçim ve inceleme süreci, PRISMA 2020 raporlama çerçevesi doğrultusunda yapılandırılmıştır. İnceleme kapsamına dahil edilen projelerde yapay zekânın araç olarak mı yoksa doğrudan öğretimsel amaçla mı ele alındığı, projelerin hangi mesleki ve ilkokul konu alanlarında yürütüldüğü, hangi iletişim dillerinin tercih edildiği, kalite etiketi ve ödül görünümleri, proje yılları ile ülke ve bölge dağılımları analiz edilmiştir. Ayrıca projelerde kullanılan yapay zekâ araçlarının türleri ve bu araçların eğitimsel süreçlerdeki işlevleri de değerlendirilmiştir. Bulgular, incelenen projelerin büyük çoğunluğunda Türkiye'nin yer aldığını ve projelerin genellikle çok uluslu iş birliği yapılarıyla yürütüldüğünü göstermektedir. Projelerin yıllara göre dağılımında son yıllarda artış olduğu tespit edilmiştir. Projelerde iletişim dili olarak ağırlıklı biçimde İngilizce tercih edilirken, yapay zekânın çoğunlukla destekleyici bir araç olarak konumlandırıldığı, sınırlı sayıda projede ise doğrudan öğretimsel içerik üretiminde kullanıldığı belirlenmiştir. Ayrıca projelerin belirli mesleki ve ilkokul konu alanlarında yoğunlaştığı ve kalite etiketi/ödül durumlarının bu projelerin iyi uygulama örnekleri olarak öne çıktığını gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışma, ilkokul düzeyinde yürütülen yapay zekâ destekli eTwinning projelerinin genel eğilimlerini, öne çıkan uygulama alanlarını ve yapısal özelliklerini ortaya koyarak alandaki iyi uygulama örneklerinin görünür hâle gelmesine ve gelecekte geliştirilecek eğitim odaklı dijital projelere rehberlik edilmesine katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda, yapay zekâ araçlarının eTwinning projelerinde doğrudan öğretimsel amaçlarla kullanılmasını teşvik edecek pedagojik geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence has an important place in the field of education today in terms of planning instructional processes, enriching content, creating individualized learning environments, and developing digital learning experiences. These developments make it necessary to examine how artificial intelligence applications are used in school-based and project-oriented learning environments. The aim of this study is to conduct a scoping review of artificial intelligence-supported projects available on the eTwinning portal, which is officially run by the European Commission, between 2021 and 2025. The research was limited to projects associated with the primary school level and having age ranges overlapping with the 7–14 age group. Projects with visibility of a National Quality Label and/or European Quality Label were included in the study. Accordingly, a total of 105 eTwinning projects were examined within the scope of the study, and these projects constituted the sample of the research. During the research process, the data were collected and analyzed through the document analysis method within the scope of the qualitative research approach. In the analysis of the data, a directed descriptive analysis approach was used in line with pre-determined themes. The findings obtained were presented using the descriptive analysis technique. The project selection and review process was structured in accordance with the PRISMA 2020 reporting framework. In the projects included in the review, whether artificial intelligence was addressed as a tool or directly for instructional purposes, in which vocational and primary school subject areas the projects were carried out, which communication languages were preferred, quality label and award appearances, project years, and country and regional distributions were analyzed. In addition, the types of artificial intelligence tools used in the projects and the functions of these tools in educational processes were also evaluated. The findings show that Türkiye was involved in the majority of the examined projects and that the projects were generally carried out through multinational collaboration structures. In the distribution of projects by years, an increase in recent years was identified. While English was predominantly preferred as the communication language in the projects, it was determined that artificial intelligence was mostly positioned as a supportive tool, and in a limited number of projects, it was used directly in the production of instructional content. In addition, it was determined that the projects were concentrated in certain vocational and primary school subject areas and that the quality label/award statuses indicated that these projects stood out as examples of good practice. As a result, the study contributes to making examples of good practice in the field more visible and to guiding future education-oriented digital projects by revealing the general trends, prominent application areas, and structural characteristics of artificial intelligence-supported eTwinning projects carried out at the primary school level. In this regard, it is recommended to develop pedagogical practices that will encourage the use of artificial intelligence tools directly for instructional purposes in eTwinning projects.