Ahmed Hādį Maksūdį'nin“İbādet-i İslāmiyye”Mecmuası (dil incelemesi, çeviri yazı, dizin ve tıpkıbasım)
Ahmed Hadi Maksudi's“İslamiyye”Mecmu (language analysis, transcription, index, and facsimile)
  1. Tez No: 1009922
  2. Yazar: MELTEM BEYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP YÜRÜMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ahmed Hādį Maksūdį tarafından yazılan ve Akāid, Tahāret, Namāz, CemāǾat, Rūze- Zekāt ve Haccu isimli beş cüzün bir araya getirilmesi ile oluşturulan İbādet-i İslāmiyye adlı eserin çeviri yazısı ve dizini yapıldıktan sonra yazım, ses ve şekil özellikleri incelenmiştir. 1920'den sonra yazı dili hâline gelen Tatar Türkçesinin ve döneminin dil özelliklerini yansıtan eser, Arap harfli Çağatay Türkçesi imla özellikleri ile matbu olarak basılmış ve yayımlanmıştır. Farklı zamanlarda yazılmış olan bölümler elimizdeki risalede toplanmıştır. Üzerinde çalışılan eserin Türkiye'den matbu baskısı temin edilmişken aynı eser Kırgızistan İlimler Akademisi El Yazmaları Fondunun internet sitesinde de çevrim içi olarak tespit edilmiştir. Kırgızistan'daki nüshada eksik sayfalar bulunması nedeniyle tez çalışması Türkiye'den temin edilen nüsha üzerine yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study will examine the orthographic, phonetic, and morphological features of the work titled“İbādet-i İslāmiyye,”a collection of five volumes written by Ahmed Hadı Maksudı, covering Akāid, Tahāret, Namāz, CemāǾat, Rūze-Zekāt, and Haccu. Reflecting the linguistic characteristics of Tatar Turkish, which became a written language after 1920, and the style of the period, the work was printed and published using the orthographic features of Chagatai Turkish written in Arabic script. The sections, written at different times, are collected in this treatise. While a printed copy of the work was obtained from Turkey, the same work was also found online on the website of the Kyrgyz Academy of Sciences Manuscript Fund. Due to missing pages in the Kyrgyz copy, this thesis will be based on the copy obtained from Turkey.