Comparative peacebuilding approaches: Australia and İndonesia in the West Papua conflict, 2015-2025
Karşılaştırmalı barış inşa yaklaşımları: Avustralya ve Endonezya, Batı Papua çatışması, 2015-2025
- Tez No: 1009927
- Danışmanlar: DOÇ. RESUL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Batı Papua çatışması, egemenlik, insan hakları ve bölgesel diplomasi konularını içeren, Güneydoğu Asya'nın en kalıcı ve karmaşık sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. 2015 ve 2025 yılları arasında hem Endonezya hem de Avustralya, bu çatışmaya yanıt vermede önemli ancak farklı roller üstlenmiştir: Endonezya, çatışmayı doğrudan yöneten egemen devlet olarak; Avustralya ise insan hakları savunuculuğunu diplomatik pragmatizmle dengeleyen bölgesel bir aktör olarak. Bu tez, Endonezya ve Avustralya'nın barış inşası yaklaşımlarının karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Barış inşası teorisi ve yapısalcı uluslararası ilişkilerden yararlanan çalışma, iç politikanın, normatif çerçevelerin ve bölgesel çıkarların her iki aktörün Batı Papua'daki çatışma çözümüne yönelik stratejilerini nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Niteliksel karşılaştırmalı vaka çalışması yöntemi kullanılarak, çalışma, her ülkenin stratejisinin ilkelerini, mekanizmalarını ve sonuçlarını belirlemek için hükümet politika belgelerini, resmi açıklamaları, bölgesel örgüt raporlarını ve ikincil literatürü incelemektedir. Bulgular, Endonezya'nın yaklaşımının ulusal bütünleşmeyi hedefleyen kalkınmacı ve devlet merkezli barış inşasına vurgu yaptığını, Avustralya'nın ise diplomasi, yardım ve çok taraflı kurumlar aracılığıyla dolaylı olarak etkileşimde bulunduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, Avustralya'nın yaklaşımı diplomatik kısıtlama ve dolaylı etkileşimle karakterize edilmektedir. Bu zıt stratejiler, bölgesel barış inşasında egemenlik ve insani normlar arasındaki gerilimleri vurgulamaktadır. Çalışma, yerel katılımı ve bölgesel işbirliğini entegre eden çok düzeyli kapsayıcı bir çerçevenin Batı Papua'da sürdürülebilir barışı ilerletebileceği sonucuna varmaktadır. Mevcut eğilimler devam ederse, bölge önümüzdeki on yılda uzun süreli bir çatışmayla karşı karşıya kalabilir.
Özet (Çeviri)
The West Papua conflict remains one of the most enduring and complex issues in Southeast Asia, involving questions of sovereignty, human rights, and regional diplomacy. Between 2015 and 2025, both Indonesia and Australia played significant but distinct roles in responding to this conflict: Indonesia as the sovereign state directly managing the conflıct, and Australia as a regional actor balancing human rights advocacy with diplomatic pragmatism. This thesis offers a comparative analysis of Indonesia's and Australia's peacebuilding approaches. Drawing on peacebuilding theory and constructivist international relations, the study examines how domestic politics, normative frameworks, and regional interests shape each actor's strategies toward conflict resolution in West Papua. Using a qualitative comparative case study method, the study examines government policy documents, official statements, regional organization reports, and secondary literature to identify the prınciples, mechanisms and outcomes of each country's strategy. Findings suggests that Indonesia's approach emphasizes developmental and state-centric peacebuilding aimed at national integration, while Australia engages indirectly through diplomacy, aid and multilateral institutions. Thus, Australia's approach is marked by diplomatic restraint and indirect engagement. These contrasting strategies highlight tensions between sovereignty and humanitarian norms in regional peacebuilding. The study concludes that a multi-level inclusive framework, integrating local participation and regional cooperation, could advance sustainable peace in West Papua. If current trends persist, the region may face a prolonged conflict over the next decade.