A contrastive analysis of hybrid education and face to face education in terms of teacher nonverbal immediacy
Öğretmenin sözsüz iletişim yakınlığı bağlamında yüz yüze eğitim ve hibrit eğitimin karşılaştırılması
  1. Tez No: 741236
  2. Yazar: ERDEM BİLİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sözsüz iletişime dair çalışmalar 19. Yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. Ancak, eğitim ortamları bağlamında sözsüz iletişim çalışmalarının nispeten yeni olduğunu söylemek mümkündür. Sözsüz iletişim unsurları daha örtülü ve nispeten kontrolsüz seyrettiğinden, insancıl ve iletişim odaklı öğrenme ortamları yaratmak adına disiplinler arası çalışmalar yapılması gereği duyulmuştur. Bu çalışmanın amacı, eğitim ortamları bağlamında sözsüz iletişimin önemini vurgulamak, hibrit eğitim ve yüz yüze eğitim metotlarını öğretmenin sözsüz iletişim yakınlığı bağlamında kıyaslamaktır. Bu amaç doğrultusunda, McCroskey (2003) tarafından geliştirilmiş Sözsüz İletişim Yakınlığı Ölçeği (Gözlemci) veri toplama aracı olarak kullanılmış ve bir vakıf üniversitesi hazırlık okulunda öğrenim görmekte olan 383 gönüllü katılımcının öğretmenlerinin yüz yüze ve hibrit eğitim süreçlerindeki sözsüz iletişim yakınlığına dair algıları saptanmaya çalışılmıştır. Anketin geliştiricisi tarafından sağlanmış olan değerlendirme kıstası göz önünde bulundurularak, katılımcıların öğretmenlerinin sözsüz iletişim öğelerini kullanımına dair görüşleri her bir katılımcı için karşılaştırmalı olarak hesaplanmıştır. SPSS 25 ile yapılan veri analizinin sonucunda, bahsedilen iki eğitim metodu arasında kayda değer fark bulunmuş, ölçekteki maddeler tek tek incelenmiştir. Bunun yanı sıra, sözsüz iletişim unsurlarının kullanılmasında cinsiyetin rolü incelenmiş, genel bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Ancak, ölçekteki maddeler tek tek incelendiğinde kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere kıyasla fiziksel mesafe açısından daha yakın olduğunu göstermiştir. Çalışmanın sonunda eğitimciler için sözsüz iletişime dair çıkarımlar ve tavsiyeler kısmına yer verilmiş, bu alanda çalışmak isteyen araştırmacılara çalışmayı ileri taşımaları için fikirler sunulmuştur. Eğitim bağlamında sözsüz iletişime dair sınırlı sayıda çalışma olmasından dolayı, bu çalışmadan elde edilen bulguların eğitim alanına katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies on nonverbal communication date back to the late 19th century. However, studies on nonverbal communication in educational context can be considered relatively new. As nonverbal elements are more ambiguous and less controlled, interdisciplinary studies had to be done to create a more humanistic, communication centered learning atmosphere. The aim of this study is to highlight the importance of nonverbal immediacy in the educational context and make a comparison between hybrid education and face to face education in terms of teacher nonverbal immediacy. In accordance with this aim, Nonverbal Immediacy Scale Observer Report by McCroskey (2003) was used as data collection instrument, and 383 participants from a foundation university attended this case study voluntarily to reflect on their perceptions on their teacher's nonverbal immediacy. Based on the scoring provided by the developer, a score for hybrid education and face to face education concerning nonverbal immediacy was calculated for each participant. As a result of the data analysis on SPSS 25, significant difference was found between these two education methods and items in the scale were also compared individually. Along with this, the role of gender on teacher nonverbal immediacy was investigated. It was found that although there is no overall significant difference, when items were analyzed individually, female teachers were found to be in closer contact with their students compared to male teachers. Implications and suggestions were also shared for educators and researchers who want to study in this field. The findings obtained from the study are believed to contribute to literature as there are limited number of studies on nonverbal immediacy in educational context.