Türkiye-Tunus ilişkileri (1956-1987)
Türler-Tunisia relations (1956-1987)
  1. Tez No: 1009942
  2. Yazar: SEDA NUR ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bağımsızlığından Soğuk Savaşın sonlarına kadar (1956-1987) Türkiye'nin Tunus ile ilişkilerinin ağırlıklı olarak siyasi-diplomatik ilişkiler olmak üzere iktisadi ve kültürel yönleriyle ele almaktadır. Ondokuzuncu yüzyıl ile başlayan Fransa'nın Mağrip ülkelerindeki sömürgecilik faaliyetleri, Mayıs 1881'de Tunus'un da Fransız hakimiyeti altına girmesiyle genişlemiştir. 1950'li yıllardan itibaren bağımsızlıklarını kazanmaya başlayan Kuzey Afrika ülkeleri bağlamında, Tunus'un Mart 1956 tarihinde bağımsızlığını ilan etmesi, Fransa'ya karşı yürütülen dekolonizasyon sürecinin sona erdirilmesinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Türkiye, Tunus'un bağımsızlığını kazanmasının hemen ardından diplomatik ilişkilerini kurmuş ve dostane ilişkiler geliştirmeye çalışmıştır. Osmanlı döneminde tarihsel köklü bağlara sahip olan Türkiye-Tunus ilişkileri, Tunus'un Fransız sömürgesi haline girmesiyle birlikte kesintiye uğramıştır. Tunus'un 1956'da bağımsızlığını kazanmasının ardından Türkiye-Tunus ilişkilerinin temelleri atılmış ve bu ilişkilerin istikrarlı bir şekilde geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın amacı, iki ülke arasındaki ilişkileri ulusal, bölgesel ve uluslararası dinamikleri dikkate alarak değerlendirmektir. İkinci Dünya Savaşının etkilerinin sürdüğü ve Soğuk Savaşın yaşandığı bu dönemde Türkiye, Batı bloğu ile ilişkilerini güçlendirirken Tunus ile bölgesel iş birliği çerçevesinde iyi ilişkiler geliştirmeyi amaçlamıştır. Sonuç olarak, Soğuk Savaşın etkisiyle beraber Türkiye'nin iç ve dış politikasında yaşanan değişimler ilişkilerde zaman zaman zorluklar yaşanmasına neden olmuştur. Bu zorluklara rağmen, Türkiye'nin Tunus ile ilişkilerinin siyasi, ekonomik ve kültürel boyutlarda sınırlıda olsa ilerleme gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Turkey's relations with Tunisia from the country's independence through the end of the Cold War (1956–1987), focusing primarily on political and diplomatic ties as well as economic and cultural aspects. France's colonial activities in the Maghreb, which began in the nineteenth century, expanded with Tunisia's entry under French rule in May 1881. In the context of North African countries beginning to gain their independence in the 1950s, Tunisia's declaration of independence in March 1956 marked a significant turning point in bringing the decolonization process against France to a close. Turkey established diplomatic relations with Tunisia immediately following its independence and sought to develop friendly ties. Turkey-Tunisia relations, which have deep historical roots dating back to the Ottoman period, were interrupted when Tunisia became a French colony. Following Tunisia's independence in 1956, the foundations of Turkey-Tunisia relations were laid, and the goal was to develop these relations in a stable manner. The purpose of this study is to evaluate the relations between the two countries by taking into account national, regional, and international dynamics. During this period, marked by the lingering effects of World War II and the Cold War, while Turkey sought to strengthen its ties with the Western bloc, it also aimed to develop good relations with Tunisia within the framework of regional cooperation. As a result, the changes in Turkey's domestic and foreign policies, coupled with the impact of the Cold War, have occasionally led to difficulties in bilateral relations. Despite these challenges, it has been observed that Turkey's relations with Tunisia have shown progress, albeit limited, in political, economic, and cultural dimensions.