Türkiye ve Tunus'ta ortaokul düzeyinde (12-15 yaş) okutulan anadili ders kitaplarının karşılaştırılması
Comparison of mother language teaching textbooks taught at middle school level (for 12-15 years old) in Turkey and Tunisia
  1. Tez No: 737190
  2. Yazar: TASNİM TRABELSİ KÖSELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE VARIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Anadili eğitimi yazılı ve sözlü iletişim becerilerini geliştirmeyi amaçlar. Bu nedenle dil öğretim programları ve ders kitapları bu amaçlara uygun olarak geliştirilmektedir. Bu çalışma, Tunus ve Türkiye'de kullanılan anadil öğretimi ders kitaplarının yöntem ve araçlarını, beceri alanlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, her iki ülkede tasarlanan öğretim programları ışığında anadili ders kitaplarının içeriğini karşılaştırmakta, benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışma hem anadili öğretim programında hem de ders kitaplarındaki durumu olduğu gibi göstermeyi amaçladığından nitel betimsel yönteme göre kurgulanmıştır. Çalışmada incelenen materyaller, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için devlet okullarında kullanılmak üzere her iki ülkenin Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından yayınlanan anadili ders kitaplarıdır. Çalışma sonucunda, iki ülkenin programları ve ders kitapları arasında hedeflerin farklı olduğu ve becerilere yönelik kazanımların farklı şekilde yapılandırıldığı, Tunus ders kitaplarında bu becerilerin düzenli olarak dağıtılmadığı belirlenmiştir. Ayrıca ders kitaplarında kazandırılması istenen kazanımların ne kadarının gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği hakkında da değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mother language education aims to improve the written and verbal communication skills. Therefore, language teaching programs and textbooks are developped to meet these goals. This study aims to compare the methods and tools and skill areas of mother language teaching textbooks used in Tunisia and Turkey. The study compares the content of mother language textbooks in the light of the designed in both countries and tries to expose their similarities and differences. The study was designed according to the qualitative descriptive method, as it aims to show the situation in both the mother tongue teaching program and the textbooks. The materials examined in the study are the mother tongue textbooks published by the Ministries of National Education of both countries to be used in public schools for the 5th, 6th, 7th and 8th grades in the 2021-2022 academic year. As a result of the study, it has been determined that the objectives are different between the programs and textbooks of the two countries and the acquisitions for skills are structured differently, and these skills are not regularly distributed in Tunisian textbooks. In addition, an evaluation was made about how much of the achievements that were required to be gained in the textbooks were realized or not.