The effects of artificial intelligence applications on the accounting and audit sector
Yapay zekânın muhasebe ve denetim sektörü üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 1009944
  2. Yazar: DOĞU SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSEV UMUR AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Maliye, Science and Technology, Economics, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez, otomasyon ve yapay zekânın Türkiye'de muhasebe ve denetim mesleğini, görev temelli bir analitik perspektiften nasıl yeniden şekillendirdiğini incelemektedir. Teknolojik değişim literatürü önemli ölçüde genişlemiş olmakla birlikte, bu teknolojilerin muhasebe ve denetim işinin iç görev yapısını, özellikle Türkiye bağlamında, nasıl dönüştürdüğüne ilişkin ampirik kanıtlar sınırlı kalmaktadır. Bu boşluğu gidermek amacıyla bu çalışma, Görev Temelli Teknolojik Değişim (Task-Based Technological Change-TBTC) çerçevesini esas almakta ve bunu Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) yeterlilik yapısıyla, ayrıca ruhsatlı meslek mensupları için analitik olarak oluşturulmuş yüksek düzey bir görev kategorisiyle birleştirmektedir. Nitel bir araştırma tasarımı çerçevesinde, Türkiye'de faaliyet gösteren Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavir (YMM) ile yapılan toplam 13 yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Veriler, TBTC ve MYK temelli görev düzeylerinden türetilen önceden tanımlanmış görev kategorileri kullanılarak tümdengelimsel tematik analiz yoluyla çözümlenmiştir. Bulgular, otomasyon ve yapay zekânın etkilerinin hiyerarşik görev düzeylerine göre farklılaştığını göstermektedir. Rutin ve kodlanabilir düşük düzey görevler, dijital sistemler ve otomasyon yoluyla giderek ikame edilmektedir. Orta düzey görevler kontrol, uyum, koordinasyon ve yorumlayıcı gözden geçirme etrafında yeniden örgütlenmektedir. İmza yetkisi, tasdik, stratejik danışmanlık ve hukuki sorumluluk içeren yüksek düzey görevler ise ağırlıklı olarak insan merkezli niteliğini korumaktadır; bununla birlikte yapay zekâ araştırma, metin taslağı oluşturma ve analitik hazırlık süreçlerinde giderek daha fazla destekleyici bir araç olarak kullanılmaktadır. Tez, temel dönüşümün mesleğin ortadan kalkmasında değil, görev yapılarının, iş akışlarının ve uzmanlık gereksinimlerinin yeniden örgütlenmesinde yattığını ileri sürmektedir. Çalışma Türkiye bağlamına dayanan görev temelli ampirik bir analiz sunarak, teknolojik değişim, profesyonel emek ve muhasebe ile denetimin geleceğine ilişkin literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how automation and artificial intelligence are reshaping the accounting and auditing profession in Türkiye through a task-based analytical perspective. Although the literature on technological change has expanded considerably, empirical evidence remains limited on how these technologies transform the internal task structure of accounting and auditing work, particularly in the Turkish context. To address this gap, the study adopts the Task-Based Technological Change (TBTC) framework and combines it with the qualification structure of the Vocational Qualifications Authority (VQA), including an analytical high-level category for licensed professionals. The study is based on a qualitative research design and draws on semi-structured interviews with 13 Certified Public Accountants (CPA) and Sworn-in Certified Public Accountants (SCPA) in Türkiye. The data were analysed through deductive thematic analysis using predefined task categories derived from TBTC and VQA-based task levels. The findings demonstrate that the effects of automation and artificial intelligence are differentiated across hierarchical task levels. Routine and codifiable low-level tasks are increasingly substituted or compressed through digital systems and automation. Medium-level tasks are reorganized around control, compliance, coordination, and interpretive review. High-level tasks involving signatory authority, certification, strategic advisory work, and legal accountability remain predominantly human-centered, although AI increasingly serves as a supportive tool in research, drafting, and analytical preparation. The thesis argues that the principal transformation lies not in the disappearance of the profession, but in the reorganization of task structures, workflows, and expertise requirements. By offering a task-based empirical analysis grounded in the Turkish context, the study contributes to the literature on technological change, professional work, and the future of accounting and auditing.