Manevi iyi oluşun evlilik uyumu ve eşlerin iletişim becerileri ile ilişkisi
The relationship between spiritual well-being, marital adjustment, and spouses' communication skills
  1. Tez No: 1009962
  2. Yazar: ÖZLEM TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de evli bireylerin manevi iyi oluş ile evlilik uyumu ve eşlerin etkili iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek ve eşlerin iletişim becerilerinin bu ilişkideki aracı rolünü belirlemektir. Araştırmanın yöntemi nicel araştırma olup kesitsel ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmaya en az bir yıllık evli olan 414 birey (Erkek 122, Kadın 292) katılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Spiritüel İyi Oluş Ölçeği”,“Yenilenmiş Çift Uyumu Ölçeği”,“Etkili iletişim Becerileri”ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, manevi iyi oluş ile etkili iletişim becerileri ve evlilik uyumu arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Yapılan aracılık analizi bulguları manevi iyi oluşun hem etkili iletişim becerileri aracılığıyla dolaylı hem de doğrudan evlilik uyumuyla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları mevcut literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between spiritual well-being, marital adjustment, and spouses' effective communication skills among married individuals in Türkiye, and to determine the mediating role of communication skills in this relationship. The study employed a quantitative research method using a cross-sectional relational survey design. The sample consisted of 414 individuals who had been married for at least one year (122 males and 292 females). Data were collected using the“Spiritual Well-Being Scale,”the“Revised Dyadic Adjustment Scale,”and the“Effective Communication Skills Scale.”The findings indicated that there are significant positive relationships between spiritual well-being, effective communication skills, and marital adjustment. The results of the mediation analysis revealed that spiritual well-being is associated with marital adjustment both directly and indirectly through effective communication skills. The findings of the study were discussed within the framework of the existing literature.