11 Eylül saldırıları ve ABD dış politikasının ontolojik güvenlik perspektifinden değerlendirilmesi
An ontological security analysis of the September 11 attacks and U.S. foreign policy
  1. Tez No: 1009984
  2. Yazar: ÖZKAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
Özet
Soğuk Savaş'ın beklenmedik bir şekilde son bulması uluslararası ilişkiler açısından tarihi dönüm noktalarından biridir. Soğuk Savaş dönemi boyunca varlığını koruyan ve küresel siyaseti şekillendiren katı iki kutuplu yapının yıkılması tarihin sonu gibi farklı değerlendirmelerin yapılmasına olanak sağlamıştır. Uluslararası ilişkilerde yeni bir düzen kurulurken bu yenilik tüm uluslararası ilişkiler çalışmalarına da yansımıştır. Uluslararası ilişkileri anlamak ve açıklamak için yapılan kuramsal çalışmalar farklı paradigmalar ışığında şekillenirken güvenlik çalışmaları da yaşanan yeniliklere paralel olarak çeşitlenmiş ve derinleşmiştir. Soğuk Savaş dönemi süresince güvenlik çalışmalarına hâkim olan askeri güç/güvenlik ağırlıklı çalışmalara daha kuramsal ve soyut bakış açıları eklenmiştir. Bu yeni dönemde ontolojik güvenlik teorisi, Soğuk Savaş sonrası yaşanan uluslararası ilişkileri anlamak için başvurulan kuramlardan birisi haline gelmiştir. Özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından yürütülen Amerikan dış politikasını tarihsel anlatı, kimlik ve kaygı gibi kavramlar çerçevesinde anlamlandırmaya çalışan ontolojik güvenlik yaklaşımı, devletlerin de insanlar gibi ontolojik güvenlik arayışı içinde olacaklarını ve bunu da rutinler ve istikrarlı ilişkiler sayesinde sağlayabileceklerini öngörmektedir. Buradan hareketle bu tezin kuramsal çerçevesi ontolojik güvenlik teorisi ile oluşturulacak ve Soğuk Savaş sonrası dönemde izlenen Amerikan dış politikasının ontolojik güvenlik kaygıları kapsamında nasıl şekillendiği açıklanmaya çalışılacaktır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerine başvurulacak, söylem ve içerik analizi yapılarak 11 Eylül saldırılarının Amerikan dış politikası üzerinde yarattığı dönüştürücü etki tartışılacaktır. Zamansal olarak Soğuk Savaş sonrası dönem ve 11 Eylül sonrası dönem arasında karşılaştırmalı bir analiz yapılacak ve bu suretle Amerikan dış politika kararlarında ontolojik güvenlik krizinin yarattığı gerilimler ortaya konacaktır. Sonuç olarak tezin bütününde 11 Eylül saldırılarının bu krizlerin aşılmasında kritik bir dönüm noktası olarak işlev gördüğü ve buna bağlı olarak da Amerikan dış politikasının kimliksel sürekliliği sağlamaya yönelik yeniden yapılandırma sürecine girdiği analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The unexpected end of the Cold War is one of the historical turning points in terms of international relations. The collapse of the rigid bipolar structure that preserved its existence and shaped global politics throughout the Cold War period allowed different evaluations such as the end of history. While establishing a new order in international relations, this novelty was reflected in all international relations studies. While theoretical studies to understand and explain international relations have been shaped in the light of different paradigms, security studies have also diversified and deepened in parallel with the novelties. More theoretical and intangible perspectives were added to military power/security-based studies that dominated security studies during the Cold War period. In this new period, ontological security theory has become one of the theories applied to understand international relations after the Cold War. The ontological security theory, which tries to make sense of the American foreign policy carried out especially after the September 11 attacks, within the framework of concepts such as historical narrative, identity and anxiety, predicts that states will also seek ontological security, like people, and that they can achieve this through routines and stable relations. From this point of view, the theoretical framework of this dissertation will be formed with the ontological security theory and it will be tried to explain how the American foreign policy followed in the post-Cold War period was shaped within the scope of ontological security concerns. To this end, qualitative research methods will be employed, and discourse and content analysis will be conducted to discuss the transformative impact of the 9/11 attacks on American foreign policy. A comparative analysis will be carried out between the post-Cold War period and the post-9/11 period, thereby revealing the tensions created by the ontological security crisis in American foreign policy decisions. Ultimately, this dissertation will analyze how the September 11 attacks served as a critical turning point in overcoming these crises and, as a result, how U.S. foreign policy entered a process of restructuring aimed at ensuring its identity-based continuity.