İslâm siyaset felsefesinde sosyal tabakalaşma problemi
The problem of social stratification in Islamic political philosophy
  1. Tez No: 1010009
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. VEYSEL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Ameli felsefenin ahlak ve siyasetle ilgili bölümlerinin içerisinde yer alan sosyal tabakalaşma mefhumunu birkaç açıdan ele almak, onu anlamak bakımdan gerekli görünmektedir. İlki, siyaset düşüncesinin sosyal tabakalaşmaya dair edinilen medeniyetler mirasının çeviriler dönemine nasıl intikal ettiğidir. İkincisi, klasik İslam siyaset düşüncesi içerisindeki yeridir. Bu hususta öncelikli olarak medeniyetler mirasına dair iki gelenek ön plana çıkmaktadır. Bunlar, antik Yunan'da özellikle Aristo ve Platon ile klasik İran'da ve özelde Kral Erdeşir'in siyaset ve topluma dair görüşleridir. Bu miras, İslȃm düşüncesinin ilk dönemlerinde İslȃm filozof ve düşünürlerinin eserlerinde yer almaya başlamıştır. Eserler incelendiğinde ilk dikkati çeken şey sosyal tabakalaşmaya dair kriterlerin yeni açıklamalar getirilerek dönüştürülmesidir. Bunun başında İslam inanç sistemi süzgecinden geçirilmesi gelmektedir. Buna örnek olarak asabiyet, soyluluk ve seçkinlik gibi kavramlara dair yaklaşımların süreç içerisinde farklı şekillerde ele alınması gösterilebilir. Bu kavramların yerini ilim, sanat ve meslek gibi kriterlerin getirildiği görünmektedir. Bu konudaki açıklamaların ilimler tasnifi ile benzerlik arz etmesi de ayrıca dikkati çekmektedir. Diğer taraftan çeviriler döneminde İbnü'l Mukaffa'dan Osmanlılar döneminde Kınalızȃde Ali'ye (ö. 979/1572) kadar ele aldığımız bu konuda önemli görüşler beyan eden bazı düşünür ve filozofların geçmiş medeniyetler mirasını yaşadıkları dönemdeki devletlerin kurulduğu ilkeleri, mevcut siyasal ve sosyal dinamikleri dikkate alarak yeniden değerlendirdikleri anlaşılmaktadır. Bu sebeple çalışmamızda ele alınan filozof ve düşünürlerin fikirleri kendi dönemlerindeki siyasi, sosyal ve kültürel dinamiklere göre yer yer değerlendirilmeye çalışılmıştır. Örneğin Fȃrȃbȋ'nin ideal devletinde sunduğu sosyal tabaka mefhumu buna örnek gösterilebilir. Üçüncüsü ise İslam düşüncesi içerisinde farklı ve karşıt görüşlere sahip, bir veya birden fazla alanda yetkinleşmiş ya da bir ekolü temsil eden önemli isimlerin sosyal yapıya bakışlarına da tezde yer verilerek ortak ve farklı yönleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Buna ikinci bölümde ele aldığımız Fȃrȃbȋ ve Gazzȃlȋ'nin sosyal tabaka hakkındaki görüşleri örnek teşkil edebilir. Fȃrȃbȋ'nin ideal devlette olması gereken toplum modeli ile Gazzȃlȋ'nin ideali ve realiteyi göz önünde bulundurarak ortaya koydukları yapılarda din, ilim ve meslek kriterlerinin belirleyiciliğine bağlı olarak avam ve havas şeklindeki ayrımları bu ortak özelliklerden biridir.
Özet (Çeviri)
It is necessary to examine the concept of social stratification, which is situated within the ethical and political branches of practical philosophy, from several perspectives in order to understand it. The first concerns how the civilizational heritage related to social stratification in political thought was transmitted into the translation period. The second is its place within classical Islamic political thought. In this regard, two traditions of civilizational heritage come to the fore: Ancient Greece—particularly Aristotle and Plato—and Classical Iran, specifically the political and social views of King Ardashir I. This heritage began to appear in the works of Islamic philosophers and thinkers during the early periods of Islamic thought. When these works are examined, the first notable point is that the criteria related to social stratification were transformed through the introduction of new interpretations. Chief among these transformations is their filtration through the framework of the Islamic belief system. For instance, approaches to concepts such as ʿasabiyya (group solidarity), nobility, and elitism were reconsidered and treated differently over time. It appears that these were replaced by criteria such as knowledge, art, and profession. Moreover, the resemblance between these explanations and the classification of sciences is also noteworthy. On the other hand, it is understood that the philosophers and thinkers examined in this study—from Ibn al-Muqaffaʿ in the translation period to Kınalızade Ali Efendi in the Ottoman period—reinterpreted the inherited civilizational legacy by taking into account the foundational principles upon which the states of their respective periods were established, as well as the prevailing political and social dynamics. For this reason, the ideas of the philosophers and thinkers discussed in this study have been evaluated, where appropriate, in relation to the political, social, and cultural dynamics of their own periods. For example, Al-Farabi's conception of social stratification within his ideal state can be cited in this context. This study also includes the perspectives on social structure of philosophers and thinkers within Islamic thought who held differing and even opposing views, who were competent in one or more fields, or who represented particular schools. Their commonalities and differences have thus been identified. The views of Al-Farabi and Al-Ghazali on social stratification, discussed in the second chapter, may be given as examples in this regard. One of the shared features between Al-Farabi's model of the ideal society and Al-Ghazali's framework—developed with attention to both ideal and practical realities—is the division of society into the elite (khāṣṣa) and the masses (ʿāmma), based on the determining criteria of religion, knowledge, and profession.