Görüntü için ses miksinde nesne tabanlı yönlendirme uygulamalarının algısal ilkeler bağlamında incelenmesi
An examination of object based panning practices i̇n sound for picture mixing i̇n relation to perceptual principles
- Tez No: 1010013
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARAPGİRLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, görüntü için ses miksinde nesne tabanlı yönlendirme uygulamalarının hangi algısal ve bağlamsal ilkeler temelinde yapılandırılabileceğini incelemektedir. Çalışmanın çıkış noktası, yönlendirme kararlarının teknik bir yerleştirme meselesi olmanın ötesinde, izleyicinin sahneyle kurduğu çevresel ilişki, dikkat odağı ile doğrudan bağlantılı bir tasarım alanı oluşturduğudur. Bu nedenle araştırmada izleyicinin sahne içindeki çevresel konumunu referans alan uygulamalar ile dikkat odağını ve anlatısal algıyı yönlendirmeyi amaçlayan uygulamalar iki ayrı yaklaşım altında ele alınmıştır. Araştırma karma yöntemli olarak tasarlanmıştır. İlk iki alt problemde nitel ve uygulama temelli bir süreç izlenmiş ve ilgili literatür doğrultusunda Doğal Yaklaşım kapsamında altı, Manipülatif Yaklaşım kapsamında dört ilke belirlenmiştir. Bu ilkeler diyalog, müzik ve efekt uygulamaları üzerinden somutlaştırılarak toplam otuz adet nesne tabanlı yönlendirme uygulaması geliştirilmiştir. Uygulamalar Logic Pro 11.1.2 ortamında oluşturulmuş, ses nesneleri 3D Object Panner ile uzamsal olarak konumlandırılarak Dolby Renderer üzerinden çıktıları alınmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda geliştirilen uygulamaların dinleyici algısındaki karşılıklarını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kırk maddelik 5'li Likert tipi bir dinleyici testi uygulanmıştır. Test 72 katılımcı ile kontrollü ve kapalı bir ortamda, Apple AirPods Max kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler birinci ve ikinci alt problemlerde betimsel ve yorumlayıcı biçimde, üçüncü alt problemde ise betimsel istatistikler aracılığıyla çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, geliştirilen yönlendirme ilkelerinin dinleyici algısında karşılık bulduğunu ve bu karşılığın uygulama türüne göre değişebildiğini göstermiştir. Araştırma sonucunda görüntü için ses miksinde nesne tabanlı yönlendirme kararlarının çevresel, algısal ve anlatısal işlevler doğrultusunda yapılandırılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research examines the perceptual and contextual principles on which object based panning practices in sound for picture mixing can be structured. The study suggest that panning decisions constitute a field of design directly related to the listener's environmental relation to the scene and attentional focus, rather than being merely a matter of technical placement. For this reason, applications that take the listener's environmental position within the scene as a reference, aim to direct attentional focus and narrative perception, were discussed under two separate approaches. The research was designed as a mixed-method study. In the first two sub-problems, a qualitative and practice-based process was followed, and in line with the literature, six principles were identified under the Natural Approach and four principles under the Manipulative Approach. These principles were embodied through dialogue, music, and sound-effect applications, and a total of thirty object-based panning applications were developed. The applications were created in Logic Pro 11.1.2, and the sound objects were spatially positioned with 3D Object Panner and rendered through Dolby Renderer. In the quantitative dimension of the research, a forty item, five-point Likert type listener test prepared by the researcher was administered to determine the perceptual responses to the developed applications. The test was conducted with 72 participants in a controlled indoor environment using Apple AirPods Max. The data obtained were analyzed descriptively and interpretively in relation to the first and second sub-problems, and through descriptive statistics in relation to the third sub-problem. The findings showed that the developed panning principles produced perceptual responses among listeners and that these responses could vary depending on the type of application. The study concluded that object based panning decisions in sound for picture mixing can be structured in line with environmental, perceptual, and narrative functions.