Maskelerin tinselliği ve işlevselliği
The spirituality and functionality of masks
- Tez No: 1010012
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında maskelerin yalnızca fonksiyonel bir nesneden ziyade kültürel, toplumsal ve tinsel anlamlara sahip bir obje olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İnsanlık tarihi süresince farklı coğrafyalarda kullanılan maskeler, inanç sistemleri, ritûeller ve kimlik oluşum süreçleriyle yakından ilgilidir. Araştırma kapsamında maskeler, tarihsel kökenleri ve kullanım çeşitliliği göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Bu çalışma, literâtür taraması ve karşılaştırmalı kültürel analiz yöntemiyle yürütülmüştür. Bu bağlamda maske, yalnızca yüzü örten bir araç değil, bireyden bağımsız olarak anlam üreten ve toplumsal bağlamda simgesel değer taşıyan bir nesne olarak ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde maske ve yüz kavramları tanımlanmış, maskenin tarihsel gelişimi ve kökenine ilişkin genel bir çerçeve sunulmuştur. Ayrıca modern sanatın oluşum sürecinde maskenin etkisi ele alınarak, sanat üretimi üzerindeki yansımaları örnekler üzerinden incelenmiştir. İkinci bölümde tarihöncesi dönemlere ait maske örnekleri değerlendirilmiş ve arkeolojik bulgular ışığında maskenin erken kullanım biçimleri ele alınmıştır. Son bölümde Afrika, Amerika ve Okyanusya bölgelerinde yaşayan toplulukların maske kullanımları incelenerek, maskenin ritûel ve inanç sistemleri içerisindeki yeri analiz edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, maskelerin yalnızca bir gizlenme aracı olmadığı; aksine, bireyden bağımsız olarak anlam üreten, toplumsal ve tinsel değerler taşıyan güçlü bir kültürel nesne olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate masks not merely as functional objects, but as objects possessing cultural, social, and spiritual meanings. Masks, used in different geographical regions throughout human history, are closely related to belief systems, rituals, and identity formation processes. Within the scope of this research, masks are examined considering their historical origins and diverse uses. This study was conducted using a literature review and comparative cultural analysis method. In this context, the mask is considered not only as a tool for covering the face, but also as an object that generates meaning independently of the individual and carries symbolic value within a social context. The first section of the study defines the concepts of mask and face, and provides a general framework regarding the historical development and origin of the mask. Furthermore, the influence of the mask on the formation process of modern art is discussed, and its reflections on art production are examined through examples. The second section evaluates examples of masks from prehistoric periods and discusses early forms of mask use in light of archaeological findings. The final section examines the use of masks by communities living in Africa, America, and Oceania, analyzing the place of the mask within ritual and belief systems. This study has shown that masks are not merely a means of concealment; on the contrary, they are powerful cultural objects that generate meaning independently of the individual and carry social and spiritual values.