Ofis ortamındaki fiziksel risk etmenlerinin bulanık analitik hiyerarşi prosesi ile ergonomik olarak değerlendirilmesi
Ergonomic evaluation of physical risk factors in the office environment with the fuzzy analytical hierarchy process
  1. Tez No: 690110
  2. Yazar: GÜLŞAH BARBAROZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ergonomi insanlar için dizaynın tüm yönleriyle ilgilenen bir bilimdir. İnsanın karakteristik özellikleriyle, çevre faktörüyle ve ilişkisi olan her türlü nesne ile ilgilenen bir uygulamadır. Öncelikle üretim alanlarında düşünülen ergonomi, son zamanlarda ofis çalışanları için de uygulanmaya başlanmıştır. Ofislerde yerleşim düzenleriyle ilgili çalışmalarda hem ofisin fiziksel koşullarının hem de çalışanların moral ve motivasyon durumlarının göz önüne alınması gereklidir. Bu çalışmada ergonominin özellikle insan psikolojisi ve çalışma performansı üzerindeki etkileri üzerinde durulmaktadır. Mekanının ergonomik normlara uygunluğu, iyi havalandırılmış, iyi aydınlatılmış, gürültüsüz çalışma odaları; insanın biyolojik ve psikolojik yapısına uygun araç, gereç ve çalışma yöntemleri, kişinin fizyolojik ve psikolojik yüklenmesini azaltarak, onun işinden alacağı doyumu artırmaktadır. Bu araştırmanın amacı; üniversitemizdeki akademisyenlerimizin çalışma ortamlarını Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (Bulanık AHP) Buckley yöntemini kullanarak; gürültü, aydınlatma, termal konfor, kullanım alanı ve ofis mobilyalarının uygunluğu gibi fiziksel ergonomik faktörler açısından değerlendirmeler ile çalışma ortamını daha kaliteli hale getirmektir.
Özet (Çeviri)
Ergonomics is a science that deals with all aspects of design for humans. It is an application that deals with the characteristics of human beings, environmental factors and all kinds of objects that are related. Ergonomics, which was primarily considered in production areas, has recently been applied to office workers. It is necessary to take into account the physical conditions of the office as well as the morale and motivation of the employees when working on office layout. This study focuses on the effects of ergonomics on human psychology and work performance. Compliance of the space with ergonomic norms, well ventilated, well-lit, noiseless study rooms; Tools, equipment and working methods suitable for the biological and psychological structure of a person increase the satisfaction of the person by reducing the physiological and psychological burden of the person. The purpose of this research; Using the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (Fuzzy AHP) Buckley method, the working environments of our academicians at our university; To make the working environment better quality with evaluations in terms of physical ergonomic factors such as noise, lighting, thermal comfort, usage area and suitability of office furniture.