Altın nanoparçacık kaplı gözenekli silika nanopartiküllerin ilaç taşıyıcı sistemi olarak kanser hücreleri üzerinde etkinliğinin araştırılması
“synthesis of gold-capped mesoporous silica nanoparticles for enhanced anticancer efficacy as an advanced drug delivery system”
  1. Tez No: 1010020
  2. Yazar: GUNEL ABBASOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜLERYÜZ ERKOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Prostat kanseri, erkeklerde en yaygın olarak teşhis edilen kanser türü olup, kansere bağlı ölümler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Lokalize prostat kanserinde uzun vadeli sağkalım oranı yüksek olmasına rağmen, ileri evrelerde tedavi zorlukları artmakta ve genetik, hücre biyolojisi düzeyinde aşırı tümör heterojenliği nedeniyle kalıcı yanıtlar sağlanamamaktadır. Geleneksel tedavi yöntemlerinin yan etkileri ve spesifik olmaması nedeniyle yetersiz kalması, yeni ve etkili tedavi stratejileri arayışını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, tıp bilimi ve nanoteknolojinin birleşimi olan nanotıp, tümörleri doğru bir şekilde izleme ve hedefe yönelik uzun süreli ve kombinasyonel tedaviyi önemli ölçüde geliştirebilir. Nanoteknoloji tabanlı ilaç dağıtım sistemleri, tümör bölgelerinde ilaç birikimini ve kontrollü salınımını iyileştirerek terapötik etkiyi artırma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmanın amacı, prostat kanseri tedavisinde yeni bir umut vadeden, kemoteröpatik ilaç DOX ile yüklenmiş altın nanoparçacıklarla kaplanmış mezogözenekli silika nanotaşıyıcılar (MSN/Au) geliştirmektir. Nanotaşıyıcıya yüklenen DOX miktarı, UV-VIS spektrofotometresi kullanılarak hassasiyetle belirlenmiştir. Nanotaşıyıcıdan DOX salınımı, normal doku ve kanser hücrelerini taklit eden farklı pH (7.5 ve 5.5) ortamlarında incelenmiştir. Bu nanotaşıyıcıların, normal doku ve kanser hücrelerini taklit eden farklı pH ortamlarında DOX salınımını kontrol ederek hedef bölgeye ulaşmadan önce salınımını engellemesi ve altın nanoparçacıkların yüzey plazmon rezonansı sayesinde fototermal/fotodinamik terapiyi etkinleştirmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, MSN/Au nanotaşıyıcılarının prostat kanser hücreleri (PC-3) üzerindeki kemoterapötik ve fototermal/fotodinamik terapilerinin sinerjistik etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmada, mevcut tedavi yöntemlerinin yan etkilerini azaltarak ve tedavi etkinliğini artırarak, prostat kanseri tedavisinde önemli bir adım atılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most commonly diagnosed cancer in men and ranks as the second leading cause of cancer-related mortality. Although localized prostate cancer has a high long-term survival rate, treatment challenges significantly increase in advanced stages, and durable therapeutic responses remain limited due to extensive tumor heterogeneity at the genetic and cellular levels. The limitations of conventional treatment modalities—stemming from their lack of specificity and prominent side effects—highlight the urgent need for new and more effective therapeutic strategies. In this context, nanomedicine, which integrates medical science with nanotechnology, offers substantial potential for precise tumor monitoring and for enabling long-term, targeted, and combinational therapies. Nanotechnology-based drug delivery systems can enhance therapeutic efficacy by improving drug accumulation and controlled release within tumor tissues. The aim of this study is to develop gold-capped mesoporous silica nanocarriers (MSN/Au) loaded with the chemotherapeutic drug doxorubicin (DOX), representing a promising new approach for prostate cancer treatment. The amount of DOX loaded into the nanocarriers was accurately quantified using UV–Vis spectrophotometry. DOX release from the nanocarriers was examined under different pH conditions (7.5 and 5.5) that simulate normal tissue and cancerous microenvironments. These nanocarriers are designed to suppress premature drug release before reaching the target site by regulating DOX release under varying pH levels, while the gold nanoparticles—through their surface plasmon resonance—enable effective photothermal and photodynamic therapeutic activation. In this study, the synergistic effects of the chemotherapeutic and photothermal/photodynamic activities of MSN/Au nanocarriers on prostate cancer (PC-3) cells were investigated. This research aims to contribute a significant advancement in prostate cancer therapy by enhancing treatment efficacy while minimizing the adverse effects associated with current therapeutic approaches.