Ortaokul öğrencilerinin sosyal medya bağımlılık düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir çalışma
A study on determi̇ni̇ng the soci̇al medi̇a addi̇cti̇on levels of mi̇ddle school students
  1. Tez No: 1010024
  2. Yazar: EMİNE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR KARABOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin sosyal medya bağımlılık düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Günümüzde dijital teknolojilerin hızla gelişmesiyle birlikte sosyal medya, çocuk ve ergenlerin yaşamında merkezi bir konuma yerleşmiş ve bu durum bağımlılık riskini önemli bir araştırma konusu hâline getirmiştir. Bu bağlamda çalışma, sosyal medya bağımlılığını bilişsel, duygusal ve davranışsal boyutlarıyla ele alarak öğrencilerin sosyal medya kullanım alışkanlıklarının eğitim, aile ve sosyal ilişkiler üzerindeki etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmanın evrenini, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında Mersin ilinin merkez ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bu evreni temsil etmek amacıyla 5. ve 6. sınıf düzeylerinden toplam 334 öğrenci örnekleme dahil edilmiştir. Örneklem seçiminde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ile Hazar ve Avcı (2024) tarafından geliştirilen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ortaokul öğrencilerinin sosyal medya bağımlılık düzeylerinin belirli demografik değişkenlere göre farklılık gösterebileceği ve sosyal medya kullanım süresi ile bağımlılık düzeyi arasında anlamlı ilişkiler bulunabileceği öngörülmektedir. Elde edilen bulguların, öğrencilerin dijital ortamlarda daha bilinçli ve dengeli kullanım alışkanlıkları geliştirmelerine katkı sağlaması beklenmektedir. Ayrıca çalışma, öğretmenler, aileler ve eğitim politikası yapıcıları için yol gösterici nitelikte olup sosyal medya bağımlılığına yönelik önleyici ve geliştirici stratejilerin oluşturulmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the social media addiction levels of middle school students and to examine whether these levels differ significantly according to various demographic variables. With the rapid development of digital technologies, social media has become a central part of the lives of children and adolescents, making the risk of addiction an important research topic. In this context, the study addresses social media addiction through its cognitive, emotional, and behavioral dimensions and aims to reveal the effects of students' social media usage habits on their education, family life, and social relationships. The population of the study consists of students attending public middle schools affiliated with the Ministry of National Education in the central districts of Mersin during the 2025–2026 academic year. To represent this population, a total of 334 students from the 5th and 6th grades were included in the sample using a simple random sampling method. Data were collected using a Personal Information Form developed by the researcher and the Social Media Addiction Scale developed by Hazar and Avcı (2024). The findings of the study are expected to show that social media addiction levels may vary according to demographic variables and that there may be significant relationships between the duration of social media use and addiction levels. The results are anticipated to contribute to the development of more conscious and balanced digital usage habits among students. Furthermore, the study provides guidance for educators, parents, and policymakers and contributes to the development of preventive and intervention strategies regarding social media addiction.