Fen bilimleri dersinde öğrencilerin ev ödevlerini yapmasına etki eden bazı faktörlerin incelenmesi
Examination of some factors affecting students' homework completion in science courses
  1. Tez No: 951953
  2. Yazar: HANDE NUR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, öğrencilerin ev ödevi uygulamalarına yönelik algılarını inceleyerek, bu uygulamaların öğrencilerin açısından bazı faktörleri incelemektir. Yöntem:Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri ev ödevlerini yaparken motivasyon,tutum,üst bilişsel beceriler, eleştirel düşünme eğilimi gibi faktörlere ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlandığından Nedensel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Aratırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim yılı Ağrı'nın merkez ilçelerinde bulunan 3 ortaokulda okuyan 5-8. sınıf düzeylerinde 332 öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada ortaokulda okuyan 5-8. sınıf düzeylerinde ev ödevine ilişkin görüşlerini incelemek amacıyla veri toplamak adına bazı form ve ölçekler tercih edilmiştir. Araştırmada verilerin toplanabilmesi amacıyla Öğrenci Ödev Ölçeği, Ortaokul öğrencileri için ev ödev yönetim ölçeği, Eleştirel düşünme eğilim ölçeği, Ev ödevlerine yönelik tutum ölçeği, Motivasyon ölçeği, Sosyal medya ölçeği, Üstbilişsel farkındalık envanteri kullanılmıştır. Bulgular:Araştırma bulgularına göre; cinsiyet değişkenine göre ev ödevi yönetimi, tutum, motivasyon ve sosyal medya bağımlılığı ölçeklerinde anlamlı farklar görülmüş; kız öğrencilerin ev ödevi yönetimi, motivasyon ve tutum puanlarının erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu; erkek öğrencilerin ise sosyal medya bağımlılığı puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.Sınıf düzeyine göre yapılan analizlerde, 5. sınıf öğrencilerinin ev ödevi yönetimi, tutum ve öğrenci ödev ölçeği puanlarının diğer sınıflardan anlamlı biçimde daha yüksek olduğu; eleştirel düşünme eğilimi açısından ise 5. sınıf öğrencilerinin en düşük puanı aldığı tespit edilmiştir.Çalışma süresi değişkenine göre, ev ödevi yönetimi ve tutum puanlarının çalışma süresi arttıkça yükseldiği, özellikle 1 saat çalışan öğrencilerin en düşük puanlara sahip olduğu görülmüştür.Korelasyon analizleri sonucunda, sosyal medya ve eleştirel düşünme eğilimi ile üstbilişsel okuma farkındalığı arasında; ev ödevi yönetimi ile motivasyon arasında; ev ödevine yönelik tutum ile öğrenci ödev yönetimi arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Ayrıca bazı değişkenler arasında negatif ve çok zayıf ilişkiler de tespit edilmiştir. Sonuçlar: Sonuç olarak, araştırmada elde edilen bulgular, öğrencilerin ev ödevi yapma davranışlarının; motivasyon düzeyleri, sosyal medya kullanım süresi, ev ödevine yönelik tutumları, üstbilişsel farkındalıkları ve ödev yönetimi becerileriyle yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Özellikle ev ödevi yönetimi ve tutum puanlarının, çalışma süresi ve sınıf düzeyine bağlı olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği; sosyal medya kullanım süresi arttıkça sosyal medya bağımlılığının yükseldiği ve ev ödevine yönelik tutumun olumsuz yönde etkilendiği belirlenmiştir. Ayrıca, bazı değişkenler arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanırken, bazıları arasında negatif yönlü zayıf ilişkiler de tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, öğrencilerin ev ödevi sürecinin yalnızca akademik değil, aynı zamanda dijital alışkanlıklar ve duyuşsal faktörler bağlamında da ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this research is to examine some factors of these practices from the perspective of students by examining students' perceptions of homework practices. Method: In this study, Causal research methodwas used since it was aimed to determine the opinions of middle school students on factors such as motivation, attitude, metacognitive skills, and critical thinking tendency while doing their science homework. The study group of the research consists of 332 students in 5th-8th grades studying in 3 middle schools in the central districts of Ağrı in the 2024-2025 academic year. In the study, some forms and scales were preferred to collect data in order to examine the opinions of 5th-8th graders studying in middle school regarding homework. In order to collect data in the research, Student Homework Scale, Homework Management Scale for Middle School Students, Critical Thinking Tendency Scale, Attitude Towards Homework Scale, Motivation Scale, Social Media Scale, Metacognitive Awareness Inventory were used. Findings: According to the research findings; significant differences were observed in homework management, attitude, motivation and social media addiction scales according to the gender variable; it was determined that female students had higher homework management, motivation and attitude scores than male students; and male students had higher social media addiction scores. In the analyses conducted according to the grade level, it was determined that 5th grade students had significantly higher homework management, attitude and student homework scale scores than other grades; and 5th grade students had the lowest score in terms of critical thinking tendency. According to the study time variable, it was seen that homework management and attitude scores increased as the study time increased, and especially students who studied for 1 hour had the lowest scores. As a result of the correlation analyses, positive and significant relationships were determined between social media and critical thinking tendency and metacognitive reading awareness; between homework management and motivation; and between attitude towards homework and student homework management. In addition, negative and very weak relationships were determined between some variables. Conclusions: As a result, the findings obtained in the study show that students' homework behaviors are closely related to their motivation levels, social media usage time, attitudes towards homework, metacognitive awareness and homework management skills. In particular, it was determined that homework management and attitude scores showed significant differences depending on the study time and grade level; as the social media usage time increased, social media addiction increased and the attitude towards homework was negatively affected. In addition, while positive significant relationships were found between some variables, negative weak relationships were also found between some. These results reveal that students' homework process should be considered not only in the context of academic but also digital habits and affective factors.