Geniş frekans bandı pervane kavitasyon spektrum analizi
Broad band frequency propeller cavitation spectrum analysis
- Tez No: 101003
 - Danışmanlar: PROF.DR. A. YÜCEL ODABAŞI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Pervane gürültüsü geniş band kavitasyon spektrumu, gemilerin su altı gürültü analizi açısından gerekli bir araçtır. Kavitasyon spektrumunun gerçekte yapılan ölçümler ile güvenilir şekilde uyum göstermesi gerekmektedir. Bu amaçla konu ile ilgili araştırmalar incelenmiştir. Temel kavitasyon gürültüsü hakkında yapılmış çalışmalar göz önünde tutulmuş, genel olarak kullanılan pervane çeşitleri ve çalışma şartları açısından geniş bir yelpazeyi içeren yarı-ampirik geniş band kavitasyon spektrumu modeli ele alınmıştır. Kullanılan yöntem, uçak mühendisliği konularından, helikopter pervane gürültüsü ve uçak pervane gürültüsü formülasyonu üzerine kurulmuştur. Geniş band kavitasyon spektrumu, kavitasyonlu ve kavitasyonsuz olarak iki ayrı bölüm şeklinde ele alınmıştır. Bu iki spektrum eğrisi, frekans ile değişimi gösteren ses basınç seviyelerini göstermektedir. Elde edilen yarı ampirik spectrum fonksiyonları; itme, dairesel hız, kavitasyon sayısı, pervane geometrisi, ve akış izi düzgünsüzlük parametreleri içermektedir. Yöntem, kavitasyon başlama anındaki, pervane devrine dayanmaktadır. Başlama noktasından itibaren devir, arttıkça gürültü seviyesi de artmaktadır. Kavitasyonsuz bölümün fonksiyonu yukarıda belirtilen çalışma koşulu parametrelerine bağlı olarak tepe noktası frekans değerine bağlı yaklaşık bir polinom şeklinde elde edilmiştir. Kavitasyonsuz spektrum eğrisi, fazla belirgin olmayan tepe noktası ile yaklaşık olarak simetrik bir şekle sahiptir. Kavitasyonlu bölüm, kavitasyonsuz bölümün formülasyonunun modifıye edilmesi ile pervane yükü, pervane kanat özellikleri, iz katsayıları ve pervane tekne etkileşim parametreleri kullanılarak elde edilmiştir. Bir tepe noktası, alçak ve yüksek eğimden oluşan ters 'V şeklindeki kavitasyonlu spektrum şekli 'Gumbel'istatistiki dağılım fonksiyonu kullanılarak konsolide edilmiştir. Gerçek ölçüm değerleri kullanılarak elde edilen spektrum ile kavitasyonlu ve kavitasyonsuz spektrumun logaritmik toplamından oluşan toplam spektrum karşılaştırıldığında aşağıdaki sonuç elde edilmiştir 1 a için i± 2 dB 2a için ± 4 dB 3 a için ±6 dB Bu sonuçlar ölçüm değerleri ile hesaplanan değerlerin uyum içinde olduğunu göstermektir. XI
Özet (Çeviri)
BROADBAND FREQUENCY PROPELLER CAVITATION SPECTRUM ANALYSIS SUMMARY Propeller noise broad band cavitation spectrum is a necessary tool for analyzing the underwater noise of naval vessels. It is essential for cavitation spectrum to display similar and reliable values with noise measurements. Having the aim to determine a spectrum model recent works were investigated. A semi- empirical broad band cavitation spectrum model has been considered involving the common propeller types and a variety of operating conditions. The method is based on aeronautics formulations for propeller noise from helicopter rotors and aircraft propellers. The method consists of a non-cavitating part and a cavitating part. These two spectral curve indicates the sound pressure levels as a function of frequency. These spectrum functions include thrust, rotational speed of propeller, cavitation number, propeller geometry (pitch and chord) and wake non- uniformity parameters. The method is related with the prediction of the propeller revolution per minute at which cavitation first occurs. This is called the inception point of cavitation and after this point, the sound pressure level continues to increase with the increase of propeller rate. The universal broad band spectral dependence function of noncavitating part was established as a polynomial depending on peak frequency. This has a broad peak and an almost symmetrical, slowly varying characteristic about this peak. The spectral dependence function for cavitating part was established with modification the formulation of non cavitating part and using the propeller load, propeller blade properties, wake parameters and hull-propeller interaction parameters. This function was first idealized as an inverted 'V with low and high slopes on either side of the peak and after that the spectral shape was consolidated using the 'Gumbel' probability distribution function. Comparing the noise measurement values with the total spectrum which is the logarithmic sum of the cavitating and noncavitating parts of the spectrum, the below results were determined. la i±2dB 2a + 4 dB 3a ±6 dB These results show that the measured and predicted sound pressure level for a specific frequency are appropriate. Xll