İnme geçiren bireylere bakım verenlerin yaşadığı olumlu deneyimler ve etkileyen faktörler
Positive experiences and influencing factors for caregivers of individuals who have stroke
  1. Tez No: 1010034
  2. Yazar: FATMA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Hemşirelik, Internal diseases, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
ÖZDEMİR, Fatma. İnme Geçiren Bireylere Bakım Verenlerin Yaşadığı Olumlu Deneyimler ve Etkileyen Faktörler (Yüksek Lisans Tezi), Çankırı, 2026. İnme geçiren bireylere bakım verenlerin yaşadığı olumlu deneyimleri ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılan bu araştırma, Ağustos 2023- Nisan 2024 tarihleri arasında, Çankırı Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi ve Nöroloji Servisine başvuran, inme geçiren bireyler (n:190) ve onlara bakım veren aile üyeleri (n:190) ile yürütülmüştür. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Bakım Vermenin Olumlu Yönleri Ölçeği (BVOYÖ), Bakım Verme Yeterliliği Ölçeği (BVYÖ) ve Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, pearson korelasyon testi, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post hoc (Tukey, LSD) testleri kullanılmıştır. BVOYÖ toplam puan ortalaması 27,62±3,63, BVYÖ toplam puan ortalaması ise 10,07±1,75' dir. Eşine bakım veren, hastayı sevdiği için bakım veren, bakımda destek alabileceği başka kişiler olan, bakım verme dışında kendine vakit ayıran, günlük bakım verme süresi daha az olan bakım verenler, bakım verme sürecinde olumlu bakım deneyimi yaşamaktadır. BVOYÖ ile BVYÖ puanları arasında orta düzeyde pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (r:0,394, p<0,001). Hastayı sevdiği için bakan, bakım dışında kendine zaman ayırabilen, bakım verme yeterliliği puanı yüksek bireylerin daha olumlu bakım deneyimi yaşadığı ve bu kurulan modelin toplam varyansın %24'ünü açıkladığı belirlenmiştir (Adjusted R2: .240, F: 6.414. p < .001). Sonuç olarak inmeli bireye bakım verenlerin orta düzeyde olumlu deneyim yaşadıkları, inmeli bireye ve bakım verene yönelik özelliklerin bakım sürecini etkilediği, inmeli birey ile bakım verenin arasındaki olumlu ilişkinin, bakım dışında kendine zaman ayırmanın ve bakım yeterliliğinin olumlu deneyim yaşama durumuna doğrudan etki gösterdiği söylenebilir. Bu bulgular doğrultusunda; bakım verenlerin yaşadığı olumlu deneyimlerin tanımlanması ve destekleyici hemşirelik müdehalelerine entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ÖZDEMİR, Fatma. Positive Experiences of Caregivers of Stroke Patients and Influencing Factors (Master's Thesis), Çankırı, 2026. This study, conducted to examine the positive experiences of caregivers of stroke patients and the factors influencing them, was carried out between August 2023 and April 2024 with stroke patients (n:190) and their caregivers (n:190) who applied to the Home Health Care Unit and Neurology Department of Çankırı State Hospital. Data were collected through face-to-face interviews using a Demographic Information Form, the Positive Aspects of Caregiving Scale (T-PAC), the Caregiver Competence Scale (CCS), and the Barthel Activities of Daily Living Scale. Data analysis included frequency, percentage, mean, standard deviation, Pearson correlation test, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and post hoc test (Tukey, LSD). The mean total score for the Positive Aspect of Caregiving Scale (T-PAC) is 27.62±3.63, and the mean total score for the Caregiver Competence Scale (CCS) is 10.07±1.75. Caregivers who care for their spouse, care for the patient out of love, have Access to other individuals for support, allocate time for themselves outside of caregiving, and spend less time providing care Daily, experience positive caregiving experiences. A moderately positive statistically significant correlation was found between T-PAC and CSS scores (r:0.394, p<0.001). ıt was determined that individuals who car efor the patients out of love, can allocate time for themselves outside of caregiving, and have high caregiving competency scores experience more positive caregiving experiences, and this model explains 24% of the total variance (Adjusted R2: .240, F: 6.414, p< .001). In conclusion, it can be said that caregivers of stroke patients have moderately positive experiences, that characteristics of both the stroke patients and the caregiver influence the care process, and that a positive relationship between the stroke patient and the caregiver, self-care time outside of care, and caregiving competence directly affect the likelihood of experiencing positive experiences. Based on these findings, it is recommended that caregivers positive experiences be identified and integrated into supportive nursing interventions.