Understanding barriers experienced by women in Türkiye's it sector
Türkiye'deki BT sektöründe kadınlar tarafından yaşananengelleri anlamak
  1. Tez No: 864361
  2. Yazar: ZEYNEP GÜRAKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ÖZCAN TOP, DOÇ. DR. NURCAN ALKIŞ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bilgi Teknolojileri (BT) sektöründe süregelen toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri dünyadaki toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmeye yönelik müdahalelerin gerekliliğini vurgulamaktadır. Teknolojideki ve toplumsal tutumlardaki ilerlemelere rağmen sistematik engeller kadınların BT alanındaki kariyerler olanaklarını değerlendirmelerini ve bu alandaki kariyer yolunda ilerlemelerini engellemektedir. Bu tez çalışması, Türkiye'nin bilişim sektöründe kadınların karşılaştığı zorlukları ortaya çıkartmayı hedeflemekte ve demografik faktörlerin bu zorlukları nasıl etkilediğini araştırmak amacı ile yazılmıştır. Bu çalışma kapsamında BT çalışanlarının bakış açılarının kapsamlı bir analizi yapılarak, karşılaşılan temel zorlukları ortaya çıkartmak, şirketlere çalışanların refahını artırmaya ve kadın BT çalışanlarının karşılaştığı engelleri aşmaya yönelik öneriler sunmak amaçlanmıştır. Araştırma soruları, kadınların karşılaştığı belirli zorlukları, demografik faktörlere dayalı olarak katılımcıların bakış açılarındaki farklılıkları ve bir anket çalışması aracılığıyla kurumsal politika ve uygulamalara yönelik önerileri araştırıyor. Hazırlanan anket, pilot çalışma kapsamında farklı firmalarda çalışan 25 BT profesyoneli ile yürütülmüş ve gerekli revizyonlar yapıldıktan sonra 238 BT profesyoneli ana çalışmaya dâhil edilmiştir. Bulgular, erkek meslektaşların doğrudan ayrımcılık yapmadığını, ancak kadınların yönetici rollerinde yükselmesi konusunda şüpheleri olduğunu ve kadınların BT sektöründe katılmak istemesine engel olan kişisel engellerin bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca çalışma, iş-yaşam dengesini koruma mücadelesine ve cinsiyet çeşitliliğinin desteklenmesinde teknolojiye erişilebilirliğin önemine dikkat çekiyor. Bu zorluklara çözüm bulmak için adet izni, ebeveynlere özel izin, esnek çalışma düzenlemeleri gibi uygulamaların hayata geçirilmesi öneriler arasında yer alıyor. Ayrıca işe alım süreçleri ve maaş politikalarının yeniden gözden geçirilmesi ve kadınların BT'ye katılımını artırmaya yönelik kampanyalar düzenlenmesi gibi proaktif önlemler önerilmektedir. Türkiye'nin BT sektörü, bu zorlukları ele alarak ve hedeflenen müdahaleleri uygulayarak kadınlar için daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir çalışma ortamı haline gelebilir.
Özet (Çeviri)
Ongoing gender inequalities the in the Information Technology (IT) industry emphasize the need for aimed interventions to promote gender equality in the world. Despite advancements in technology and societal attitudes, systemic barriers hinder women's participation and advancement in IT careers. This thesis investigates the challenges and barriers women face in Türkiye's IT sector and explores how demographic factors influence these challenges. Through a comprehensive analysis of IT workers' perspectives, this study aims to uncover key challenges and provide recommendations for organizations to enhance employee wellbeing and overcome barriers faced by female IT workers. The research questions explore the specific challenges encountered by women, variations in perspectives of participants based on demographic factors, and recommendations for organizational policies and practices via a survey study. The survey was first applied to 25 people in a pilot study. After the necessary revisions were made, the main study was conducted by collecting data from 238 IT professionals working in different companies in the industry. The findings show that male colleagues do not exhibit direct discrimination to females in work-life. Still, there is doubt about women's advancement into managerial roles and personal obstacles stop women from entering the IT sector. Additionally, the study highlights the struggle to maintain work-life balance and the importance of accessibility to technology in supporting gender diversity. Recommendations to address these challenges include implementing applications such as menstrual leave, special leave for parents, and flexible work arrangements for women. Furthermore, proactive measures such as revisiting hiring and salary policies and organizing campaigns to increase female participation in IT are proposed. Türkiye's IT industry can foster a more inclusive and equitable work environment for women by addressing these challenges and implementing targeted interventions.