Yazılım temelli ağlar açısından dağıtılmış hizmet reddi doğrultusundaki saldırılara yönelik veri katmanı tabanlı sistem ve gerçek zamanlı saldırıların önlenmesi sistemi
Data layer-based system and real-time attack prevention system for distributed denial of service attacks in software-based networks
  1. Tez No: 1010044
  2. Yazar: KENAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yazılım temelli ağ mimarisi günümüzde yeni ortaya çıkan ve gelecek vadeden bir alan olarak görülmektedir. Bu yeni alan bilişim sektörü içerisinde birçok yazılım temelli problem için olası çözüm önerisi geliştirmekte ve uygulamaya sunmaktadır. Tüm avantajlarına rağmen yazılım temelli ağlar halen daha Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırılarına karşı güçlü bir savunma sistemi geliştirememiştir. Saldırılar, yazılım temelli ağlarda yıkıcı etkiye sahip olmakla birlikte sistemde bütüncül bir kayıp yaşanmasına neden olarak kullanıcıyı zor duruma düşürmektedir. Bu tez çalışmamızda sistemin bu açıklığına yönelik olası bir çözüm modül örneği sunulmuştur. Bu modül yardımı ile olası saldırıların tespit edilip önlenebilmesi için çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Veri katmanlı bir sistem izlemesi bağlamında oluşturduğumuz çözüm önerisinin yazılım temelli ağlarda Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırılarına karşı bir savunma sistemi oluşturması hedeflenmiştir. Çalışma içerisinde oluşturulan güvenlik sistemine belirli testler uygulanarak güvenilirlik düzeyi ölçülmüş ve veriler ortaya koyulmuştur. Öte yandan çalışmamız bütüncül bir biçimde ele alındığında gerçek zamanlı saldırıların önlenebilmesi içinde bir savunma mekanizması örneği ortaya koymaktadır. Özellikle 5G teknolojisinin yaygın hale gelmesi sonrasında yazılım temelli ağlar için güvenlik sorunlarında artış meydana gelmiş ve bu noktada belirli savunma sistemlerinin geliştirilmesi zorunlu bir gereklilik halini almıştır. Çalışmamız Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırıları ile birlikte Gerçek Zamanlı Saldırılar içinde bir savunma sistemi önermektedir. Her iki saldırı biçimi de yazılım temelli ağlar için risk oluşturması bağlamında dikkat edilmesi ve kullanıcının korunması gereken noktalar olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays software-based network architecture is seen as an emerging and promising field. This new field develops and implements possible solutions for many software-based problems in the IT sector. Despite all their advantages, software-based networks still have not developed a strong defense system against Distributed Denial of Service attacks. Although the attacks have a devastating effect on software-based networks, they cause a holistic loss in the system and put the user in a difficult situation. In this thesis study, a possible solution module example for this openness of the system is presented. With the help of this module, studies have been carried out to detect and prevent possible attacks. The solution proposal we created in the context of a data-layered system monitoring is aimed to create a defense system against Distributed Denial of Service attacks in software-based networks. By applying certain tests to the security system created in the study, the level of reliability was measured and the data were revealed. On the other hand, when our study is considered holistically, it presents an example of a defense mechanism to prevent real-time attacks. Especially after the widespread use of 5G technology, there has been an increase in security problems for software-based networks, and at this point, the development of certain defense systems has become a mandatory requirement. Our study proposes a defense system in Real-Time Attacks along with Distributed Denial of Service attacks. Both types of attacks stand out as points that need attention and protection of the user in the context of posing risks for software-based networks.