Havacılık endüstrisinde ar-ge proje yönetiminde yapay zeka temelli bir büyük dil modeli uygulaması
A large language model application based on artificial intelligence for r&d projects management in aviation industry
- Tez No: 1010049
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Proje yönetimi proje çıktılarının hedeflenen zaman diliminde, belirtilen bütçe kısıtları içerisinde ve gereksinimlere uygun kalite standartlarında elde edilmesi hedefiyle yürütülen faaliyetler bütünüdür. Proje yöneticisinin sektörel ve proje yönetimi bilgi, beceri ve tecrübe seviyesi yürütülen projelerin başarısını olumlu veya olumsuz şekilde doğrudan etkilemektedir. Günümüzde proje yönetim enstitüleri, uluslararası çapta yayınları ve sertifika programları ile proje yönetimi faaliyetlerini standartlaştırma çalışmaları yürütmektedir. Ancak farklı disiplinlerden teknoloji geliştirme konularının eş zamanlı olarak yürütüldüğü Ar-Ge proje portföylerinde kapsama, takvime, bütçeye uyum, risklerin yönetimi ve ekip uyumu gibi önemli başlıkların tespitinde sorunlar yaşanabilmekte, bu durum önleyici ve düzeltici faaliyetlerde geç kalınmasına sebep olabilmektedir. Günümüzde belirtilen parametrelerin ayrı ayrı takibi çeşitli sistemler ile mümkün olsa da, proje konusundaki tüm bilgi, belge ve yazışmaların ilişkisinin kurulduğu ve entegrasyonun kapsam dahilinde sağlandığı bir yapıya ihtiyaç mevcuttur. Proje kapsamında ortaya çıkan plan dokümanları, gelişim raporları, yazışmalar, toplantı notları gibi belgelerin bir araya getirilerek büyük dil modelleri tarafından bütünleşik bir şekilde ele alınması yoluyla proje verilerinden doğrudan beslenen özgün çıkarımların sağlanması mümkün olabilecektir. Bu çalışmada 7 adet bağımsız Ar-Ge projesine ait proje dokümanları ile beslenen büyük dil modellerinin proje kapsamına, takvimine, bütçesine, gizlilik durumuna, tedarik planına, ekip uyumuna ve risk durumuna göre elde ettiği çıkarımlar gözlemlenmiştir. Seçilen bir büyük dil modeli ile ilgili parametrelerin takip edildiği bir uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project management is the sum of activities carried out with the aim of achieving project outputs within the targeted timeframe, within specified budget constraints, and according to quality standards that meet the requirements. The project manager's level of sectoral and project management knowledge, skills, and experience directly and positively affects the success of the projects. Today, the Project Management Institute is working to standardize project management activities through its international publications and certification programs. However, in R&D project portfolios where technology development topics from different disciplines are carried out simultaneously, problems can arise in identifying important issues such as scope, schedule, budget compliance, risk management, and team cohesion; this can lead to delays in preventive and corrective actions. Although it is possible to track these parameters separately with various systems today, there is a need for a structure where all information, documents, and correspondence related to the project are linked and integrated within the scope. By bringing together documents such as plan documents, progress reports, correspondence, and meeting notes generated within the project and processing them in an integrated manner using large language models, it will be possible to obtain original inferences directly drawn from project data. In this study, the inferences obtained by large language models, fed with project documents from seven independent R&D projects, were observed according to project scope, timeline, budget, confidentiality status, procurement plan, team cohesion, and risk status. An application was carried out in which the parameters related to a selected large language model were tracked.