Yapay zekâ destekli blok tabanlı kodlama uygulamalarına dayalı öğretim sürecinin çeşitli değişkenler üzerine etkisi
The impact of an AI-powered block-based coding application-based teaching process on various variables
- Tez No: 1010097
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Eğitim teknolojilerinde yaşanan hızlı dönüşüm, yapay zekâ uygulamalarını eğitim süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline getirmektedir. Bu bağlamda öğretmen adaylarının yapay zekâ teknolojilerine yönelik okuryazarlık, tutum ve kaygı düzeyleri geleceğin eğitim niteliğini belirleyen temel unsurlardır. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir devlet üniversitesinde öğrenim gören fen bilgisi öğretmen adayı ile yürütülen çalışmada, yapay zekâ destekli blok tabanlı kodlama uygulamalarına dayalı biyoloji öğretim sürecinin fen bilgisi öğretmen adaylarının yapay zekâ okuryazarlık, yapay zekâ genel tutum, yapay zekâ kaygı ve blok temelli programlama öz-yeterlilik algı düzeylerine etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden zayıf deneysel desen kullanılan araştırmada, çalışma grubu uygun örneklem yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Yapay Zekâ Okuryazarlığı Ölçeği”,“Yapay Zekâya Yönelik Genel Tutum Ölçeği”,“Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği”ve“Blok Temelli Programlama Öz-Yeterlilik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulama sürecinde, yapay zekâ destekli PictoBlox platformu aracılığıyla görüntü işleme, doğal dil işleme, makine öğrenmesi kütüphanelerini içeren etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde parametrik olmayan testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda, uygulama sürecinin fen bilgisi öğretmen adaylarının yapay zekâ okuryazarlık, yapay zekâ tutum ve yapay zekâ kaygı puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı, ancak blok temelli programlama öz-yeterlik algı puanlarında ise istatistiksel olarak anlamlı bir artışa sebep olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid transformation in educational technologies is making artificial intelligence (AI) applications an integral part of educational processes. In this context, the AI literacy, attitudes, and anxiety levels of prospective teachers towards AI technologies are fundamental elements determining the quality of education in the future. This research, conducted with prospective science teachers studying at a state university in the Central Anatolia Region during the 2024-2025 academic year, investigated the effect of an AI-supported block-based coding application-based biology teaching process on prospective science teachers' AI literacy, general attitudes towards AI, AI anxiety, and self-efficacy perceptions in block-based programming. Using a weak experimental design from quantitative research methods, the study group was determined using a convenient sampling method. The data collection instruments used in the research were:“AI Literacy Scale,”“General Attitudes Towards AI Scale,”“AI Anxiety Scale,”and“Block-Based Programming Self-Efficacy Perception Scale.”During the implementation process, activities involving image processing, natural language processing, and machine learning libraries were carried out through the AI-powered PictoBlox platform. The Wilcoxon Signed-Rank Test, a non-parametric test, was used to analyze the data obtained in the research. The results showed that the implementation process did not create a statistically significant difference in the AI literacy, AI attitude, and AI anxiety scores of prospective science teachers, but it did cause a statistically significant increase in their block-based programming self-efficacy perception scores.