César Franck, Camille Saint-Saëns op.75 ve Gabriel Fauré op.13 keman-piyano sonatlarındaki müzikal unsurlar bağlamında piyano eşliğinin müzikteki belirleyici rolü
The defining role of the piano accompaniment in the Violin-Piano Sonatas of César Franck, Camille Saint-Saëns Op.75 and Gabriel Fauré Op.13 in the context of musical elements
  1. Tez No: 1010116
  2. Yazar: BENGİSU TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA MÜGE HENDEKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Korrepetisyen Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, César Franck, Camille Saint-Saëns Op.75 ve Gabriel Fauré Op.13 keman-piyano sonatlarında piyano partisinin belirleyici rolünün araştırılması hedeflenmiştir. Tezin ilk bölümünde keman-piyano sonatı türü ve aynı zamanda sonat türünde klavyeli çalgının rolünün tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Ayrıca, Fransız müziğini ulusal bir kimlik etrafında güçlendirmeyi amaçlayan Société Nationale de Musique topluluğunun tarihsel süreci ve bu topluluk içinde César Franck, Camille Saint-Saëns ve Gabriel Fauré'nin etkili konumları araştırılmıştır. İkinci bölümde ise enstrümanın gelişimiyle paralel olarak piyanistin yaptığı katkıların ne şekilde güçlendiği ele alınmış, bunun sonucunda piyanistten beklenen teknik, müzikal ve kişisel beceriler üzerine bir alt bölüm oluşturulmuştur. Çalışmanın son bölümünde César Franck, Camille Saint-Saëns ve Gabriel Fauré'nin kompozisyon stilleri ve keman-piyano sonatları ele alınmıştır. Bu sonatların piyano partisindeki teknik ve müzikal zorluklar, bestecilerin ortak solist kavramına yaklaşımlarıyla birlikte analiz edilmiştir. Üç sonatta da piyano partilerinin virtüözite açısından keman partilerine göre daha zorlayıcı ve aynı zamanda çoğu kesitte öncül rolü üstlendiği ayrıntılı şekilde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the decisive role of the piano part in the violin–piano sonatas of César Franck, Camille Saint-Saëns, Op. 75, and Gabriel Fauré, Op. 13. The first chapter of the thesis addresses the historical development of the violin–piano sonata genre, as well as the evolving role of the keyboard instrument within sonata genre. It also examines the historical trajectory of the Société Nationale de Musique, which sought to strengthen French music around a national identity, and explores the influential positions of César Franck, Camille Saint-Saëns, and Gabriel Fauré within this organization. The second chapter discusses the strengthening of the pianist's collaborative role in parallel with the development of the instrument and includes a subsection on the technical, musical, and personal skills expected of the pianist as a result of this transformation. In the final chapter, the compositional styles of César Franck, Camille Saint-Saëns, and Gabriel Fauré, together with their violin–piano sonatas, are examined. The technical and musical challenges of the piano parts in these sonatas are analyzed in relation to the composers' approaches to the concept of the equal partnership. The study demonstrates in detail that, in all three sonatas, the piano parts are more demanding than the violin parts in terms of virtuosity and, at the same time, assume a leading role in many sections.