Bilişsel esneklik düzeyleri ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide duygusal zekânın aracı rolü
The mediating role of emotional intelligence in the relationship between cognitive flexibility levels and posttraumatic growth
  1. Tez No: 1010115
  2. Yazar: İREM DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE ATEŞ ÖS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilişsel esneklik ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide duygusal zekânın aracı rolünü incelemektir. Bilişsel esneklik, bireyin zorlayıcı yaşam olaylarına yönelik düşünce kalıplarını gerektiğinde değiştirme, farklı bakış açıları geliştirme ve yeni çözüm yolları üretme kapasitesini; duygusal zekâ ise bireyin kendi ve başkalarının duygularını algılama, anlama ve düzenleme becerisini ifade etmektedir. Bu çalışma, bilişsel esneklik–duygusal zekâ–travma sonrası büyüme değişkenlerini aynı model içinde ele alarak alanyazındaki sınırlı sayıdaki bütüncül araştırmalara katkı sunmayı hedeflemiştir. Araştırma nicel yöntemle yürütülmüş ve ilişkisel tarama modeline dayalı olarak tasarlanmıştır. Veriler, ilgili evrenden uygun örnekleme yoluyla ulaşılan katılımcılardan elde edilmiştir. Çalışmada bilişsel esneklik, duygusal zekâ ve travma sonrası büyüme düzeylerini ölçmek amacıyla standartlaştırılmış ölçme araçları kullanılmıştır. Toplanan veriler üzerinde ön analizler gerçekleştirildikten sonra, değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiler yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Analizler SPSS VE AMOS programı kullanılarak maksimum olabilirlik kestirim yöntemiyle yürütülmüş; bilişsel esneklikten travma sonrası büyümeye giden doğrudan yol ve bilişsel esneklikten duygusal zekâya, duygusal zekâdan travma sonrası büyümeye giden dolaylı yol birlikte değerlendirilmiştir. Ayrıca yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir düzeyi ile sosyal destek (acil/stresli durumda yardım edebilecek kişi varlığı) ve duygusal destek düzeyi (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) değişkenlerine göre alt grup modelleri oluşturularak yapısal ilişkilerin farklı bağlamlarda nasıl değiştiği incelenmiştir. Araştırma bulguları, bilişsel esnekliğin hem duygusal zekâyı hem de travma sonrası büyümeyi pozitif yönde anlamlı biçimde yordadığını göstermiştir. ÖSonuç olarak, bu araştırma travma sonrası büyümenin bilişsel ve duygusal kaynaklar temelinde açıklanabileceğini; bilişsel esnekliğin büyüme sürecinde merkezi bir rol üstlendiğini ve duygusal zekânın birçok koşulda bu etkiyi güçlendiren bir mekanizma olarak işlev görebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of emotional intelligence in the relationship between cognitive flexibility and posttraumatic growth. Cognitive flexibility refers to an individual's capacity to modify thought patterns in response to challenging life events, develop alternative perspectives, and generate new solutions when necessary, whereas emotional intelligence denotes the ability to perceive, understand, and regulate one's own emotions as well as those of others. By addressing cognitive flexibility, emotional intelligence, and posttraumatic growth within a single model, this study aims to contribute to the limited number of comprehensive investigations in the existing literature. The research was conducted using a quantitative approach and was designed based on the relational survey model. Standardized measurement instruments were employed to assess levels of cognitive flexibility, emotional intelligence, and posttraumatic growth. Following preliminary analyses of the collected data, direct and indirect relationships among the variables were tested using structural equation modeling. Analyses were carried out using SPSS and AMOS software with the maximum likelihood estimation method. The direct path from cognitive flexibility to posttraumatic growth, as well as the indirect path from cognitive flexibility to emotional intelligence and from emotional intelligence to posttraumatic growth, were evaluated simultaneously. In addition, subgroup models were constructed based on age, gender, education level, income level, social support (availability of a person who can provide help in emergency or stressful situations), and emotional support level (low, moderate, high, very high) to examine how structural relationships varied across different contexts. The findings indicate that cognitive flexibility significantly and positively predicts both emotional intelligence and posttraumatic growth. In conclusion, this study demonstrates that posttraumatic growth can be explained on the basis of cognitive and emotional resources; that cognitive flexibility plays a central role in the growth process; and that emotional intelligence functions as a mechanism that strengthens this effect under many conditions.