Uyuşmazlık Mahkemesi kararlarına göre idari rejim
The administrative regime according to the Jurisprudence of the Court of jurisdictional disputes
  1. Tez No: 1010130
  2. Yazar: FATMA BETÜL DAMAR ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA BURAK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Türk hukukunda, idarenin taraf olduğu hukuki ilişkilere uygulanacak hukuk ve bu ilişkilerden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulacağı yargı yeri bakımından özel hukuk kişilerinden ayrışma/farklılaşma söz konusudur. İdare hukuku (kamu hukuku)-özel hukuk ve idari yargı-adli yargı ikilikleriyle karakterize olan bu sistem, idari rejim olarak adlandırılmaktadır. İdari rejimin uygulandığı, geçerli olduğu hukuk sistemlerinde yargı düzenleri arasındaki sınır ihtilaflarını çözmek üzere Uyuşmazlık Mahkemeleri kurulmuştur. Bu yargı mercileri kararlarıyla, kendilerini var eden hukuk ikiliğini ve yargı ayrılığını belirginleştirmekte ve dönüştürmektedir. Tezde, Türk Uyuşmazlık Mahkemesinin idari rejim kavrayışı, genelde yargı düzenleri arasındaki görev ayrımına ve özelde idari yargının görev alanına yaklaşımı ekseninde incelenmektedir. Mahkeme, anayasal ve yasal vazifesini yerine getirmek üzere görevli yargı düzenini belirlemeye çalışırken; idarenin faaliyetlerinin, hukuki ilişkilerinin, hukuki tasarruflarının ve taraf olduğu davaların idari nitelik taşıyıp taşımadığını araştırmaktadır. Mahkemenin idari yargıyı görevli bulduğu hemen her kararı, idari rejimden kaynaklanan bir farklılaşma tespitine dayanmakta ve çoğu zaman bu farklılaşmanın gerekçelerine ve sonuçlarına ilişkin değerlendirmeler içermektedir. Bu saptamadan hareketle, çalışma için Mahkemenin Resmî Gazete'de yayımlanmış bütün kararları incelenmiş ve idarenin tabi olduğu hukuki rejime ilişkin kanaati sistemli biçimde ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish law, there is a separation/differentiation from private law persons in terms of the law applicable to the legal relations to which the administration is a party and the jurisdiction where the disputes arising from these relations will be resolved. This system, characterized by the dualities of administrative law (public law)-private law and administrative courts-ordinary (judicial) courts, is called the administrative regime (le régime administratif). In the legal systems where the administrative regime is embraced, a distinct high court named Court of Jurisdictional Disputes (Tribunal des Conflits) is established to resolve the disputes of competence between jurisdictional orders. Through their decisions, these high courts highlight and transform the legal duality (dualité juridique) and the separation of jurisdictions that created them. In this thesis, Turkish Court of Jurisdictional Disputes' conception of the administrative regime is examined in terms of its approach to the separation of competences between jurisdictional orders in general and the competence (subject-matter jurisdiction) of the administrative courts in particular. While the Court tries to determine the competent jurisdictional order in the context of fulfilling its constitutional and legal duties; it also investigates whether the activities, legal relations, legal acts and cases to which the administration is a party have an administrative nature. Almost every decision of the Court in which it finds the administrative jurisdictional order competent is based on the determination of a differentiation originating from the administrative regime and most of the time includes evaluations regarding the reasons and consequences of this differentiation. From this viewpoint, all the decisions of the Court published in the Official Gazette were examined and an attempt was made to systematically present the conception of the Court regarding the legal regime to which the administration is subject.