A consideration of Edgar Allan Poe's“Berenice”and“Ligeia”and Angela Carter's“The Bloody Chamber”and“The Lady of the House of Love”through the lens of the Grotesque
Edgar Allan Poe'nun“Berenice”ve“Ligeia”ve Angela Carter'ın“The Bloody Chamber”ve“The Lady of the House of Love”hikayelerinin Grotesk odağında değerlendirilmesi
- Tez No: 1010129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez Edgar Allan Poe ve Angela Carter'ın kısa hikayelerindeki kadın karakterlerin grotesk geleneği nasıl temsil ettiğini ve grotesk stilin hangi amaçla yazarlar tarafından kullanıldığını analiz etmektedir. Estetik ve edebi bir gelenek olarak grotesk; aşırılık, abartı, hibridizasyon ve yabancılaştırmadan, norm ihlali, yozlaşma ya da geleneksel sınırların çarpıtılmasına kadar uzanan bir imgelem yelpazesini eleştirel bir boyutu ön plana çıkararak işler. Kullanıldığı dönemin egemen ideolojisi içinde normatif ve doğal olarak kabul edilen öğelere duyduğu rahatsızlıkla ilişkilendirilen grotesk, özellikle kadın karakterler üzerine odaklanan kısa hikayelerinde, Poe ve Carter tarafından yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu çalışma Edgar Allan Poe'nun“Berenice”ve“Ligeia”ve Angela Carter'ın“The Bloody Chamber”and“The Lady of the House of Love”hikayelerine odaklanarak grotesk imgelerin mekanlar ve kadın karakterlerle nasıl ve neden ilişkili olduğunu inceler. Bu hikayelerin incelemesi, grotesk kavramını kuramsallaştıran Mikhail Bakhtin, Wolfgang Kayser ve Mary Russo gibi yazarların düşüncelerini sentezleyen bir kavramsal çerçeve kullanılarak yürütülmektedir. Bu tez, grotesk üslubun temel unsurlarının stratejik kullanımı aracılığıyla Edgar Allan Poe ve Angela Carter'ın seçili hikayelerindeki imgelerin geleneksel toplumsal cinsiyet rollerini sorguladığını ve kadın bedeni ile toplumsal normları düzenleyen aşk ile evlilik eksenindeki ataerkil iktidar yapılarıyla yüzleştiğini ileri sürmektedir. Çalışma ayrıca, bu hikayelerin kadın kimliği ve arzusunun katmanlarını irdelemek yoluyla özne olma, arzu ve direniş kapasitesine sahip grotesk kadın karakterler tasavvur ettiğini, bunun da özünde feminist bir strateji olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores in what ways the female characters in the short stories of Edgar Allan Poe and Angela Carter embody the grotesque tradition and to what end the grotesque is employed by the authors. As an aesthetic and literary tradition, the grotesque commonly employs imagery which ranges from excessiveness, exaggeration, hybridization of features, and estrangement to transgression, degradation, or distortion of conventional limits, foregrounding a critical dimension. In its unease with what is deemed normativity within the dominant ideology of its time, the grotesque is widely employed by Poe and Carter, especially in their short stories centering on female characters. This study specifically focuses on Edgar Allan Poe's short stories“Berenice”and“Ligeia”, and Angela Carter's“The Bloody Chamber”and“The Lady of the House of Love”to explore how and why the grotesque is employed in relation to the settings and female characters in these works. The analysis of these short stories is conducted using a conceptual framework established through the work of scholars like Mikhail Bakhtin, Wolfgang Kayser, and Mary Russo, who have all written on the grotesque. This study claims that through the use of fundamental attributes of the grotesque style, the selected stories of Edgar Allan Poe and Angela Carter challenge traditional gender roles and confront patriarchal power structures around love and marriage, which govern female bodily and social norms. It further suggests that, with their exploration of the complexities of female identity and desire, these short stories display a quintessentially feminist strategy in their envisioning of grotesque female characters capable of agency, desire, and resistance.