Artroskopik rotator cuff tamiri yapılan hastalarda preop MRG ve fizik muayene bulgularının; özgüllüğünün-duyarlılığının değerlendirilmesi ve intraop bulgular ile karşılaştırılması
Preoperative mri̇ and physical examination findings;evaluation of specifity-sensitivity and comparison with intraoperative findings in patients undergoing arthroscopic rotator cuff repair
  1. Tez No: 628865
  2. Yazar: EMRE ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN EMRE KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tüm ortopedik yaralanmaların %33'ü rotator cuff patolojileri ile ilişkilidir. Omuz eklemi ağrıları kas-iskelet sistemi şikayetleri arasında bel ve diz ağrılarından sonra görülen en sık üçüncü şikayettir. Her yıl erişkinlerin %1'i yeni başlangıçlı omuz ağrısı şikayeti ile doktora başvurmaktadır. Omuz eklem patolojileri yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple omuz eklem hareketlerinin tam veya tama yakın ve ağrısız olması hedeflenmektedir. Kliniğimizde rotator cuff patolojisi nedeniyle opere edilen hastalarda preoperatif(Preop) magnetik rezonans görüntüleme(MRG)'lerinde karşılaşılan bulguların özgüllük ve duyarlılıklarının belirlenmesi ve MRG'de karşılaşılan lezyonların, intraoperatif(İntraop) bulgular ile karşılaştırılarak aralarındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlandı. 2015-2019 tarihleri arasında rotator cuff tamiri yapılan hastaların bilgileri (medikal kayıtları, hasta dosyaları, radyolojik görüntüleri, ameliyat görüntüleri) hastane veritabanından taranarak değerlendirildi. Preop çekilen MRG'lerinde parsiyel rotator cuff yırtığı evrelendirilmesi, tam kat rotator cuff yırtığı evrelendirilmesi, yağlı dejenerasyon evrelendirilmesi tespit edilerek duyarlılıkları saptandı. Ayrıca ameliyatta karşılaşılan patolojiler ve fizik muayene bulguları belirlenerek MRG'lerde saptanan lezyonlarla karşılaştırmalı değerlendirme yapıldı. Çalışmamızda toplam 162 hastaya omuz artroskopisi uygulandı. Bu hastaların preoperatif fizik muayene ve MRG bulguları karşılaştırıldığında Jobe testi yüksek sensitif saptanırken, Drop Arm testi(Kol düşme testi) düşük sensitif olarak saptandı. Parsiyel ve tam kat yırtık grupları arasında Drop Arm testinde istatistiksel anlamlı bir farklılık saptandı.(p=0,003).Jobe ve Neer testlerinde gruplar arası anlamlı bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Thirhty three percent of all orthopedic injuries are associated with rotator cuff pathologies. Shoulder joint pain is the third most common complaint seen after back and knee pain among the musculoskeletal complaints. Every year, 1% of adults going to the hospitals with complaints of new onset shoulder pain. Shoulder joint pathologies negatively affect the quality of life and for this reason, it is aimed that the shoulder joint movements should be complete or close and painless. In our clinic, it was aimed to determine the specificity and sensitivity of the findings encountered in preoperative (preop) magnetic resonance imaging (MRI) in patients operated for rotator cuff pathology and to reveal the relationship between the lesions encountered in MRI with intraoperative (intraop) findings. The information (medical records, patient files, radiological images, surgical images) of the patients who underwent rotator cuff repair between 2015-2019, was scanned and evaluated from the hospital database. In MRIs that were taken preop, the sensitivity of the partial rotator cuff tear, staging the full-thickness rotator cuff tear, and fatty degeneration staging were determined. In addition, the pathologies and physical examination findings encountered in the surgery were determined and a comparative evaluation was made with the lesions detected in MRIs. In our study, a total of 162 patients underwent shoulder arthroscopy. When the preoperative physical examination and MRI findings of these patients were compared, the Jobe test was found to be highly sensitive, while the Drop Arm test (Arm drop test) was found to be low-sensitive. A statistically significant difference was found in the Drop Arm test between partial and full-thickness tear groups (p=0,003). No significant difference was found between the groups in the Jobe and Neer tests.