İnşaat sektöründe Değişim Mühendisliği'nin uygulanabilirliği
The Implementation of reengineering to construction sector
- Tez No: 101015
- Danışmanlar: PROF.DR. HEYECAN GİRİTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Rekabet koşullarının zorlaştığı günümüz iş dünyasında, değişim kavramı büyük önem kazanmıştır. Firmaların yeni koşullar altoda faaliyetlerini sürdürebilmeleri için, devrimsel yaklaşımlar ile değişimi seven, kabullenen ve yöneten bir kültür geliştirmeleri gerekmektedir. Kurumlan uzun vadede başarılı kılan ürünler değil, üretim ve yönetim süreçlerinin başarısı ve üstünlüğüdür. Gelişen dünya düzeni içinde, eski yönetim prensiplerinin yerini yeni yönetim yaklaşımlarına bırakması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada, son on yılın iş dünyasında çığır açan yeni bir yönetim kavramı olan Değişim Mühendisliği irdelenmiştir. Birinci bölümden ikinci bölüme kadar, iş dünyasının tarihsel gelişimine göz atılmış, Değişim Mühendisliği ile ilgili kavram ve tanımlara yer verilerek konu ile ilgili metod ve uygulamalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Değişim Mühendisliği' nin beşeri boyutu irdelenerek, Değişim Mühendisliği sürecinde organizasyonel yapı içinde değişim ve insan faktörünün önemi anlatılmıştır. Ve bu süreç içinde personel yetkilendirme kavramı ve konuyla ilgili ana kriterler incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, İnşaat Sektöründe Değişim MühendisliğTnin Uygulanması"na girilmiş ve inşaat sektörü içinde insan faktörünün önemi konu edilmiştir. Beşinci bölümde, alan çalışması olarak Koleksiyon A.Ş.' nin organizasyonel yapısı incelenmiş ve firma içinde personel yetkilendirme kavramı anket çalışması ile değerlendirilmiştir. Anket sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda ise Koleksiyon Mobilya organizasyonu içinde yeni bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The name of this thesis is“Implementation of Reengineering to the Construction Sector”. In this thesis, the most attention taking management concept of the last decade, Business Process Reengineering is examined. Reengineering was originally perceived as a radical redesign of an organisation' s work flows in order to decrease costs and time, and improve effectiveness. Reengineering by definition, implies that organisations, and the people within them, fundamentally change the way they do things. The impact of that cahnge on the people who work in those organizations can be significant. People today do not suffer change in the workplace as readily as past generations. The former are much better placed, than the latter, to either refuse to change or undermine the change process. The construction industry makes an important contribution to our country's economic development, and there are significant opprtunities to increase that contribution through productivity improvement. Construction Process Reengineering has the potential to provide a mechanism for the required changes in industry practice, providing that the changes are implemented in an informed and the considered way. In the first and the second chapters, historical development of the business world is viewed, the definitions and the main concepts concerning Reengineering are explained and the methods used during the implementation of Reenigineering are examined. In the third chapter, and the importance of the cahnge and the human factor through the organizational structure during the Business Process Reengineering is examined. In the fourth chapter, the implementation of Business Process Reengineering construction sector is given place, and the importance of the human factor in the sector is explained. In the fifth chapter, the organizational structure of the Koleksiyon A.Ş. is examined, and the empowerment concept in the organization of the company is evaluated with empowerment questionnaire. Through the results gained from the empowerment questionnaire, a new model is built in the organiztion of the company. xi