Yüksek vitamin B12 değeri olan çocukların takiplerindeki tanıların retrospektif irdelenmesi
Retrospective examination of diagnoses in the follow-up of children with high vitamin B12 levels
  1. Tez No: 1010154
  2. Yazar: NUR MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ISIYEL, PROF. DR. ÖZLEM TEKŞAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuklarda yüksek serum vitamin B12 düzeyi önemine dair belirli bir yaklaşım olmaması nedeniyle klinisyeni endişelendiren bir durumdur. Yüksek serum vitamin B12 seviyesini literatürde artmış hematolojik hastalık ve solid tümör riski, karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, otoinflamatuar hastalıklar ile ilişkilendiren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada 2014-2020 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Pediatri Polikliniği'ne başvurularında vitamin B12 desteği almaksızın vitamin B12 düzeyi 1000 pg/ml üzerinde saptanan 308 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların 157'si (%51) erkek, 151'i (%49) kızdı. Hastaların yaşları 44 gün ile 18 yaş arası değişmekte olup yaş ortalaması (Ort.±SS) 4,84±4,23 yıldı. Çalışmamızdaki hastaların mevcut tanıları incelendiğinde 178 hastanın bilinen bir hastalığı yoktu (%57,8). Hastaların en sık başvuru yakınmasının öksürük(%22,1) ve gelişim geriliği (%12) olduğu görüldü. Başvuru esnasında 85 hastanın ateşinin (%26,3), 125 hastanın aktif enfeksiyon bulgularının (%40,6) olduğu görüldü. Hastaların 191'ine izlemlerinde kontrol vitamin B12 düzeyi bakıldığı ve 49'unun (%25,6) kontrol vitamin B12 değerinin 1000 pg/ml üzerinde devam ettiği görüldü. Hastalardan 19'u immun yetmezlik, yedisi otoimmun hastalık, altısı karaciğer hastalığı, biri böbrek hastalığı tanısı aldı. İki hasta akut miyeloid lösemi (AML), iki hasta kronik miyeloid lösemi (KML) olmak üzere dört hasta lösemi; üç hasta lenfoma; bir hasta intrakranial kitle, bir hasta hipofiz adenomu olmak üzere iki hasta solid tümör tanısı aldı. Malignite saptanan hastaların hepsinin ek fizik muayene bulgusu ve tanıya götüren ek yakınmaları olduğu görüldü. Tanısal anlamda ilk vitamin B12 değeri 1500 pg/ml altında ve üzerinde olan hastalar arasında anlamlı fark saptanmadı. Kontrol vitamin B12 değeri 1000 pg/ml altında ve üzerinde olan hastalar arasında da tanısal anlamda fark görülmedi. Vitamin B12 yüksekliği ile eş zamanlı malignite saptanan hastalarda, tanıya gidişte yakınmaların, fizik muayene ve laboratuvar bulgularının yol gösterici olması nedeniyle vitamin B12'nin erişkin yaş grubunun aksine çocuk hastalarda hematolojik ve onkolojik hastalıklarda erken bir biyobelirteç olduğu düşünülmedi. Bu çalışmanın, çocukluk yaş grubunda vitamin B12 yüksekliği saptanan hastaların izlemlerine dair kısıtlı çalışma olması nedeniyle literatüre önemli katkı sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
There is no specific approach to the importance of high serum vitamin B12 levels in children. As a result the clinicians are worried about the subject. There are studies in the literature that associate high serum vitamin B12 levels with an increased risk of hematological diseases and solid tumors, liver disease, renal failure and autoinflammatory diseases. In this study, 308 patients whose vitamin B12 level was found to be above 1000 pg/ml without taking vitamin B12 supplements when they applied to Hacettepe University Faculty of Medicine General Pediatrics Department between 2014 and 2020 were retrospectively examined. 157 (51%) of the patients were male and 151 (49%) were female. The ages of the patients ranged from 44 days to 18 years, and the mean age (Mean±SD) was 4.84±4.23 years. When the current diagnoses of the patients in our study were examined, 178 patients had no known disease (57.8%). It was observed that the most common complaints of the patients were cough (22.1%) and developmental delay (12%). At the time of admission, 85 patients had fever (26.3%) and 125 patients had signs of active infection (40.6%). Control vitamin B12 levels were checked in 191 of the patients during their follow-up and it was observed that 49 of them (25.6%) continued to have control vitamin B12 levels above 1000 pg/ml. 19 of the patients were diagnosed with immune deficiency, seven with autoimmune disease, six with liver disease, and one with kidney disease. Four patients had leukemia, two patients with acute myeloid leukemia (AML), two patients with chronic myeloid leukemia (CML); three patients with lymphoma; two patients were diagnosed with solid tumors, one with an intracranial mass and one with a pituitary adenoma. It was observed that all patients with malignancy had additional physical examination findings and additional complaints that led to the diagnosis. No significant difference was detected between patients whose initial diagnostic vitamin B12 value was below and above 1500 pg/ml. There was no diagnostic difference between patients with control vitamin B12 levels below and above 1000 pg/ml. Vitamin B12 was not considered to be an early biomarker of hematological and oncological diseases in pediatric patients, unlike the adult age group, since complaints, physical examination and laboratory findings are guiding the diagnosis in patients with malignancy accompanied with simultaneously with high vitamin B12 levels. It is thought that this study will make a significant contribution to the literature, as there are limited studies on the follow-up of patients with high levels of vitamin B12 in the childhood age group.