Yakınını kaybeden bireylerin yas deneyimlerinde maneviyatın rolü
The role of spirituality in the grief experiences of individuals who have lost a close relative
- Tez No: 1010181
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
Özet
YAKININI KAYBEDEN BİREYLERİN YAS DENEYİMLERİNDE MANEVİYATIN ROLÜ Kayıp, bireyin yaşamında var olan ve kendisi için anlam taşıyan bir unsurun yitirilmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Kaybedilen unsurun sevilen bir yakının ölümü olması ise birey için yas sürecinin başlamasına neden olmaktadır. Yas, bireyin kaybettiği kişinin ardından yaşadığı duygusal, bilişsel ve davranışsal tepkilerle birlikte, değişen yaşam koşullarına yeniden uyum sağlamaya çalıştığı çok boyutlu bir süreci ifade etmektedir. Bu süreçte maneviyatın, bireylerin yaşadıkları kaybı anlamlandırmalarına nasıl katkı sağladığını ortaya koymak araştırmanın temel odak noktasını oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma grubunu, en fazla bir yıl önce yakınını kaybetmiş ve Bursa ilinde yaşayan 15 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve MAXQDA programı kullanılarak içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların yas sürecinde ölüm algılarında değişim yaşadıklarını, yoğun duygusal deneyimler (özlem, yalnızlık, çaresizlik vb.) ile karşılaştıklarını, sosyal destek deneyimlerinin süreç üzerinde etkili olduğunu ve yas sürecinin bireylerde manevi ve kişisel dönüşümlere zemin hazırladığını göstermektedir. Bununla birlikte katılımcıların dini ve manevi kaynaklara yöneldikleri; dua, ibadet, ayet ve hadisler gibi unsurlardan yararlandıkları ve bu unsurların yas sürecinin anlamlandırılmasında önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, maneviyatın yas sürecinde bireyler için destekleyici ve anlamlandırıcı bir işlev gördüğü ortaya konulmuştur. Elde edilen bulguların, manevi danışmanlık ve rehberlik alanında yürütülecek çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF SPIRITUALITY IN THE GRIEF EXPERIENCES OF INDIVIDUALS WHO HAVE LOST A CLOSE RELATIVE Loss is a condition that arises when an individual loses an element that exists in their life and carries personal meaning. When the loss involves the death of a loved one, it leads to the onset of the grieving process for the individual. Grief is defined as a multidimensional process that encompasses the emotional, cognitive, and behavioral responses experienced by the individual following the loss, as well as their efforts to readjust to changing life conditions. In this context, the primary focus of this study is to reveal how spirituality contributes to individuals' efforts to make sense of their loss during the grieving process. The study group consists of 15 participants who have lost a close relative no more than one year prior and live in the province of Bursa. The data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. The qualitative data analysis software MAXQDA was utilized during the coding and analysis process. The findings indicate that participants experienced changes in their perceptions of death, encountered intense emotional experiences (such as longing, loneliness, and helplessness), and that social support played an important role in the grieving process. In addition, participants tended to turn to religious and spiritual resources, such as prayer, worship, and verses of the Quran and hadiths, and these elements were found to contribute to the meaning-making of the loss. Furthermore, the grief process was observed to facilitate spiritual and personal transformations in individuals. In conclusion, spirituality plays a supportive and meaning-making role in the grief process. The findings are expected to contribute to the field of spiritual counseling and guidance.