Yalın üretim ve otomotiv sanayinde uygulanması
Lean production and an application in automotive industry
- Tez No: 101019
- Danışmanlar: PROF.DR. NURHAN YENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
YALIN ÜRETİM VE OTOMOTİV SANAYİNDE UYGULANMASI ÖZET Doğuşu yirminci yüzyılın başlarına dayanan otomotiv sektörü, ekonomilere yüksek oranda katma değer sağlaması, güvenilir vergi kaynağı olması ve diğer sektörlerle etkileşim içinde bulunması açısından lokomotif sektör olarak geçmişten günümüze üretim ve yönetim alanında önemli yeniliklerin öncüsü olmuştur. 1900'lü yılların başlarında emek yoğun üretimden kitle ya da seri üretim olarak adlandırılan üretim sistemine geçiş önemli bir dönüşümdür. Bu dönüşüm ile birlikte üretim ve talep artmış, otomotiv üretimi ABD ile birlikte Avrupa'da da yayılmaya başlamıştır. 1950 yıllarında Japonya'da Toyota Motor Şirketi tarafından geliştirilen yalın üretim sistemi, en az kaynakla, en kısa zamanda, en ucuz ve hatasız üretimi, müşteri talebine bire bir uyacak şekilde en az israfla gerçekleştirebilme arayışının sonucu olarak geliştirilen bir sistemdir. Ancak bu yeni sistem 1970li yıllarda yaşanan petrol krizi ve ekonomik durgunluk dönemine kadar dünya otomotiv sanayinin gerçek anlamda dikkatini çekememiştir. 1970'lerde dünya otomotiv pazarında GM, Ford ve Chrysler ilk üç sırayı paylaşırken bugünlere gelindiğinde Toyota'nın GM ve Ford'un arkasından üçüncü sırada yer aldığı görülmektedir. Toyota'nın başarısının temelini oluşturan bu üretim felsefesi artık Türk otomotiv firmaları tarafından da detaylı olarak incelenme ve kendi üretim proseslerine adapte edilme sürecindedir. Bu çalışma kapsamında Ford-Koç ortaklığı olan Ford Otosan'da yalın üretim uygulamaları incelenmiştir. Ford Otosan Ford Şirketi'nin yalın üretim prensiplerinin uygulanmasıyla geliştirdiği Ford Üretim Sistemi'ni pilot bölgelerde uygulamaya başlamıştır. Bu implementasyon çalışmalarının henüz başlangıç aşamasında olmasına rağmen, pilot bölgelerde envanter miktarında azalma, verimlilik artışı, daha az hata, daha kısa sürede ekipman değişimi ile verimlilik artışı sağlanmıştır. Farklılaşmamış ürün talebi, kalite beklentisi ve rekabetin artmaya başladığı istikrarsız Türkiye pazarında üretim yapan otomotiv firmaları için bu yeni yaklaşımın incelenmesi kaçınılmaz olmuştur. 1994 yılında Türkiye ekonomisinin yaşadığı krizin ardından 1998 yılının sonlarında başlayan ve günümüze kadar süren durgunluktan da en fazla etkilenen sektör, daha çok iç pazara yönelik üretim yapan otomotiv sektörü olmuştur. Dış pazara yönelmenin zorunluluk olduğu günümüz koşullarında yalın üretim felsefesi otomotiv sanayi için alternatif bir üretim sistemi olacaktır. Türk firmalarının bu konudaki avantajı batı ve doğu kültürünü birleştirmiş olan ülkemizde sahip oldukları işgücünün potansiyelidir. Karar alma sürecini ve sorumluluğu mümkün oldukça geniş tabana yaymayı hedefleyen bu sistemin uygulanması sürekli iyileştirme çatısı altında gerçekleştirilen grup çalışmalarının etkinliğine bağlıdır. Bu sistemde kollektif kimlik oluşturarak şirket politikalarının geliştirilmesine yardımcı olacak şekilde işgücünün yaratıcılığı ve entellektüel kapasitesini harekete geçirmek hedeflenmektedir. Grup çalışmasına yatkın olan ve çalıştığı şirketin kültürünü benimseyerek, özveriyle çalışabilecek potansiyeli olan Türk işgücü, iş sürecinde insan faktörünün ön plana çıkartıldığı bu üretim sisteminin başarısında kilit rol oynayacaktır. Ancak yalın üretim sisteminin çalışanlarına ve işverenlere karşılıklı VIIyükümlülükler getiren bir sistem olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Aktif işgücü katılımını hedefleyen, sürekli iyileştirme ve sıfır hataya dayanan, çalışanlardan işe bağlılık ve disiplin bekleyen bu sistemin etkin olarak çalışabilmesi için işgüvenliği, işgücüne saygı, uygulanan ücret politikasi, çalışanlara sağlanan haklar, karar alma mekanizmalarına katılım gibi unsurlar ön plana çıkmaktadır. V1I1
Özet (Çeviri)
LEAN PRODUCTION AND AN APPLICATION IN AUTOMOTIVE INDUSTRY SUMMARY As adding value to the economies and being a reliable tax source and also having interaction with other sectors, the automotive sector is being a locomotive sector leaded to the significant new production and maagement systems from past to now. Passing to mass production or serial production system from emek yoğun production system in the beginning of 1900s was an important transformation. With this transformation production and demand has risen, and this caused a spread out of production in Europe as USA. Lean Prdoduction, develeoped in 1950s by Toyota Engine Company in Japan, is the result of searching for a system that responds to the customer's needs with using minimum sources, just in time logic with a minimum cost and non defective production and eliminating all wastes in all production proceses. But in case this new production approach could not recognized properly by the world automotive industry until the petrol crisis in 1970's. GM, Ford and Chrysler were the top three companies in world automotive industry market in 1970's. This sequence has changed in recent years and today Toyota is the third biggest company after GM and Ford. This production approach that lies beyond Toyota's success is to be searched in detailed and adapted to the production proceses by all Turkish automotive companies. With this study lean production applications in Ford-Otosan (partnership of Ford and Koç groups) is examined. Ford-Otosan has started to apply Ford Production System, developed by Ford Motor Compnay using the lean production principles, in pilot areas. While the application is in its early stages reduciton in inventory, increased effectiveness, less defectiveness and less setup times has been achived in these pilot areas. Differentiated product demand, quality expects and rising competition in Turkish market enforced automotive companies to follow up this new production system approach. Automotive sector that produce mostly for local market effected deeply from today's stagnation period as same as in 1994 economic crisis in Turkey. Being a must to enter the foreign markets in today's conditions lean production system will be an alternative system for automotive industry. Turkish companies has an advantage of labour-power of a country that combined east and west cultures. The application of this system that spreads the process of taking decisions and responsibilities over a wide floor base depend upon the effectiveness of continues improving works. In this system the target is to achieve creativeness of labour power and to bring into action of intellectual capacity by providing collective identity. Accustomed to group work and having the selfdenial work potential adopting the company's cultur, Turkish labour power is the key act on the success of this production system as it brings forward human being factor in work process. But ofcourse it should be notified that lean production system brings liabilities to both employees and employer. Effective work of this production system depends on work secure, respect to labour, wage policies, labour rights, participation to decision IXmaking as it is all aimed to achieve active participation of labour power, based on continues improvement and zero defect, expecting work loyalty and dicipline.