Amasya Bayezid Yazma Eserler Kütüphanesi'ndeki GU 166 no'lu En'âm-ı Şerif'in Türk süsleme sanatları açısından incelenmesi
An examination of manuscript no. GU 166 in the Amasya Bayezid Manuscript Library in terms of Turkish decorative arts
  1. Tez No: 1010192
  2. Yazar: AYŞE OKUDAN YÜNDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Amasya Bayezid Yazma Eser Kütüphanesi Gümüşhacıköy Koleksiyonu'nda GU 166/3 envanter numarasıyla kayıtlı En'âm-ı Şerîf yazması, fiziksel yapısı, hat özellikleri, tezhip programı, minyatürleri, ebru ve cilt sanatları açısından incelenmiş, eser Türk Süsleme Sanatları açısından çok yönlü bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Müstensihi bilinmeyen, H. 1 Recep 1270 / 30 Mart 1854 tarihli ve Şa'ban Ağazade Ahmed Efendi'ye ait olan bu nüsha, 19. yüzyıl ortası Osmanlı estetik anlayışının, dinî pratiklerin ve kitap sanatlarının kesişim noktasındaki somut bir örneği olarak ele alınmıştır. Literatürüne En'âm-ı Şerîf'in ilk kez bilimsel bir değerlendirmeye tabi tutulması eserin sanat tarihi kazandırılmasını sağlamış hem de Amasya koleksiyonundaki zengin yazma malzemenin tanıtılmasına katkı sunmuştur. Ayrıca bu çalışma, Amasya'nın“şehzadeler şehri”kimliğiyle sahip olduğu kültürel mirasın görünürlüğünü artırırken, 19. yüzyıl Osmanlı kitap sanatları geleneğinin anlaşılmasına da özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the En'âm-ı Şerîf manuscript, registered under inventory number GU 166/3 in the Gümüşhacıköy Collection of the Amasya Bayezid Manuscript Library, in terms of its physical structure, calligraphic features, illumination program, miniatures, marbling, and bookbinding arts. The work is subjected to a multifaceted evaluation from the perspective of Turkish decorative arts. This copy, whose scribe is unknown, dated 1 Recep 1270 AH / 30 March 1854, and belonging to Şa'ban Ağazade Ahmed Efendi, is considered a concrete example of the intersection of mid-19th-century Ottoman aesthetic understanding, religious practices, and book arts. The first scientific evaluation of the En'âm-ı Şerîf has contributed to the art history literature and has also helped introduce the rich manuscript collection in Amasya. Furthermore, this study enhances the visibility of Amasya's cultural heritage, which is associated with its identity as the“city of princes,”while also making a unique contribution to understanding the 19th-century Ottoman book art tradition.