Oryantalizm ve Türk müziği (Oryantalizm ve Türk müziği ilişkisinde direnç ve bozulma)
Orientalism and Turkish music (Resistance and degradation in the relationship between orientalism and Turkish music)
- Tez No: 1010214
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERTAN EĞRİBEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Müzik, Sociology, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, oryantalizm olgusu tarihsel gelişim süreci içerisinde ele alınarak Türk Müziği ile ilişkisi“direnç”ve“bozulma”kavramları ekseninde incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Batı'nın Doğu'ya yönelik bilgi, kimlik ve temsil üretim süreçlerinin Türk Müziği üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve bu etkilerin modern öncesi, modern ve modern sonrası dönemlerde nasıl farklılaştığını tartışmaktır. Tez kapsamında öncelikle oryantalizmin tarihsel kökenleri, Batı kimliğinin oluşum süreciyle ilişkisi ve sanat alanındaki yansımaları değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda edebiyat, resim ve müzik alanlarında ortaya çıkan egzotizm, mistisizm, despotizm ve klişeleşmiş Doğu imajları incelenmiş; müziğin oryantalist söylem içerisindeki konumu tartışılmıştır. Çalışmanın devamında Türk Müziği'nin Batı karşısında bir kimlik taşıyıcısı olarak gösterdiği direnç üzerinde durulmuş, özellikle Osmanlı'dan Cumhuriyet dönemine uzanan süreçte yaşanan kültürel dönüşümlerin Türk Müziği üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmada sosyolojik ve tarihsel yöntem birlikte kullanılmış; oryantalizm, küreselleşme ve küreyerelleşme kavramları Türk Müziği bağlamında analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Türk Müziği'nin uzun tarihsel süreç boyunca Batı merkezli kültürel dönüşüm baskısına karşı önemli ölçüde direnç gösterdiği; ancak modern sonrası dönemde küresel kültür politikaları, piyasa dinamikleri ve yeniden tanımlama çabaları sonucunda belirli ölçülerde bozulmaya uğradığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between Orientalism and Turkish Music through the concepts of“resistance”and“degradation”within a historical framework. The primary aim of the study is to reveal the effects of Western processes of knowledge, identity, and representation production regarding the East on Turkish Music, and to discuss how these effects differed throughout the pre-modern, modern, and post-modern periods. Within the scope of the thesis, the historical roots of Orientalism, its relationship with the formation of Western identity, and its reflections in the field of art were first evaluated. In this context, exoticism, mysticism, despotism, and stereotyped images of the East emerging in literature, painting, and music were examined, and the position of music within Orientalist discourse was discussed. The study further focuses on the resistance demonstrated by Turkish Music as a carrier of cultural identity against the West, particularly by evaluating the effects of the cultural transformations experienced from the Ottoman period to the Republican era on Turkish Music. The research employs both sociological and historical methods; the concepts of Orientalism, globalization, and glocalization are analyzed within the context of Turkish Music. As a result of the study, it has been concluded that Turkish Music displayed significant resistance against Western-centered cultural transformation pressures throughout a long historical process; however, in the post-modern period, it underwent a certain degree of degradation due to global cultural policies, market dynamics, and attempts at redefinition.