Cumhuriyet savcısının genel soruşturma yetkisi
General investigative power of the public prosecutor
- Tez No: 1010238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Cumhuriyet savcısının soruşturma evresinde gerçekleştirdiği temel işlemlerden delil toplama faaliyeti, maddi gerçeğe ulaşma amacıyla gerçekleştirilir. Delillerin yalnızca CMK m. 160 ve m. 161 kapsamında elde edildiği durumlar, çalışmamızın konusunu oluşturan Cumhuriyet savcısının genel soruşturma yetkisi çerçevesinde delillerin toplanması faaliyetinin gerçekleştirildiği hallerdir. Bu yetki kapsamında uygulamada yaygın olarak gerçekleştirilen birtakım işlemler, yetkinin işlemlerin hukuka uygunluğu ve temel hak ve özgürlüklere oluşturduğu müdahale bakımından sakıncalar barındırmaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada öncelikle Cumhuriyet savcısının hukuki niteliği, görev ve yetkilerine değinilmiş ve soruşturma evresinin özellikleri genel olarak aktarılmıştır. Cumhuriyet savcısının genel soruşturma yetkisi, kapsamı ve sınırları bakımından ortaya konulmuş ve uygulamada söz konusu yetki çerçevesinde gerçekleştirilen işlemlerden yaygın olarak görülenler yargı kararları ile birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The activity of collecting evidence, which is one of the basic procedures carried out by the public prosecutor during the investigation phase, is carried out with the aim of reaching the material truth. The cases where evidence is obtained only within the scope of Art. 160 and Art. 161 of the Turkisch Criminal Procedure Law are the cases where the activity of collecting evidence is carried out within the framework of the general investigative power of the public prosecutor, which is the subject of our study. Some common transactions carried out in practice within the scope of this authorization have drawbacks in terms of the legality of the transactions and the interference with fundamental rights and freedoms. In this study consisting of three parts, firstly, the legal nature, duties and powers of the public prosecutor are examined and the characteristics of the investigation phase are explained in general. The general investigative power of the public prosecutor is presented in terms of its scope and limits, and the common procedures carried out within the framework of this power in practice are evaluated together with judicial decisions.