Yeşil dönüştürücü liderliğin, yeşil iş etiğineetkisinde çevresel duyarlılığın düzenleyicirolü
The moderating role of environmental sensitivity in therelationship between green transformational leadership and green work ethics
  1. Tez No: 1010237
  2. Yazar: SADAF TAHERI NEZAMABAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE DARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde işletmelerde sürdürülebilirlik ve çevre bilinci, kurumsal politika ve süreçlerin yanı sıra çalışanların günlük iş pratikleri ve etik tercihleriyle de şekillenmektedir. Hizmet sektörü, müşteri etkileşimlerinin yoğunluğu ve hizmet kalitesinin çalışan davranışlarına anlık bağlılığı nedeniyle çevre odaklı uygulamaların ve etik kararların etkisinin hızlı ve belirgin şekilde gözlemlendiği bir ortam sunmaktadır. Bu bağlamda, hizmet işletmelerinde yöneticilerin çevre odaklı liderlik tutumları, çalışanların yeşil davranışlarını teşvik etmede kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, hizmet sektöründe yeşil dönüştürücü liderliğin çalışanların yeşil iş etiği üzerindeki etkisini ve bu etkinin çalışanların çevresel duyarlılık düzeyine göre nasıl farklılaştığını incelemektedir. Araştırma, yeşil liderlik ile çalışanların çevreye duyarlı karar ve uygulamaları arasındaki ilişkinin, çevresel duyarlılığın düzenleyici etkisiyle şekillendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, hizmet sektöründe görev yapan 453 beyaz yakalı çalışan ve yöneticiden elde edilen veriler kullanılarak gerçekleştirilmiş ve analizler yapısal eşitlik modeli aracılığıyla yürütülmüştür. Analiz sonuçları, yeşil dönüştürücü liderliğin yeşil iş etiği üzerinde anlamlı ve pozitif bir etki yarattığını (β = 0.891; p < 0.01), çevresel duyarlılığın yeşil iş etiği üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu (β = 0.810; p < 0.01) ve çevresel duyarlılığın yeşil dönüştürücü liderlik ile yeşil iş etiği arasındaki ilişkinin gücünü belirleyen düzenleyici bir rol üstlendiğini göstermektedir (β = 0.322; p < 0.01). Çevresel duyarlılığı yüksek bireylerde liderlik etkisinin yeşil iş etiğine daha güçlü yansıdığı görülmektedir. Bu sonuçlar, çevre odaklı liderlik anlayışının çalışanların etik ve çevreci davranışlarını şekillendirmedeki önemini ortaya koyarak, hizmet sektöründe çevresel sürdürülebilirliğin davranışsal boyutuna ilişkin teorik ve uygulamaya dönük katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability and environmental awareness in contemporary organizations are shaped not only by corporate policies and procedures but also by employees' daily work practices and ethical choices. The service sector—due to the intensity of customer interactions and the immediate dependence of service quality on employee behavior—provides an environment in which the effects of environmentally oriented practices and ethical decisions can be observed quickly and distinctly. In this context, managers' environmentally focused leadership attitudes play a critical role in promoting employees' green behaviors in service organizations. This study examines the effect of green transformational leadership on employees' green work ethics in the service sector and how this effect varies according to employees' levels of environmental sensitivity. The research aims to reveal that the relationship between green leadership and employees' environmentally sensitive decisions and practices is shaped by the moderating influence of environmental sensitivity. The study was conducted using data obtained from 453 white‑collar employees and managers working in the service sector, and analyses were carried out via structural equation modeling. The results indicate that green transformational leadership has a significant and positive effect on green work ethics (β = 0.891; p < 0.01), that environmental sensitivity has a positive and significant effect on green work ethics (β = 0.810; p < 0.01), and that environmental sensitivity plays a moderating role that determines the strength of the relationship between green transformational leadership and green work ethics (β = 0.322; p < 0.01). The leadership effect on green work ethics is stronger among individuals with high environmental sensitivity. These findings highlight the importance of environmentally oriented leadership in shaping employees' ethical and pro‑environmental behaviors and offer theoretical and practical contributions to the behavioral dimension of environmental sustainability in the service sector.